Soçi Garantörler Toplantısı: 'Pilot proje' için mutabakat sağlandı

Fotoğraf: Ekaterina Lyzlova/AA

Soçi Garantörler Toplantısı: 'Pilot proje' için mutabakat sağlandı

Türkiye, Rusya ve İran, Suriye'de alıkonulan kişilerden küçük bir grubun karşılıklı olarak serbest bırakılacağı 'pilot proje' için mutabakat sağladı.

Rusya'nın Soçi kentinde süren Suriye konulu 10. Garantörler Toplantısı'nın ön görüşmelerinde Türkiye, Rusya ve İran, Esad yönetimi ile muhalifler arasında "güven artırıcı önlemler" kapsamında, alıkonulanlardan az sayıda kişinin serbest bırakılması yönünde uzlaştı.

Toplantıya katılan kaynaklardan alınan bilgiye göre, Astana anlaşmaları kapsamında oluşturulan Alıkonulanlar Çalışma Grubu'nun bugün düzenlenen dördüncü toplantısında, Türkiye, Rusya ve İran, "pilot proje" ismini verdikleri bir mutabakata vardı.

Taraflar, az sayıda tutuklunun karşılıklı olarak serbest bırakılması için uzlaştı. "Güven artırıcı önlemler" kapsamında gerçekleştirilecek takasın kaç kişiyi kapsayacağı, hangi noktalardan yapılacağı ise henüz kararlaştırılmadı.

Bu arada, garantör ülkelerin yarınki ana toplantı öncesinde yaptığı üçlü görüşme de sona erdi.

Görüşmelerin gündemini İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ndeki son durum, mültecilerin geri dönüşü, alıkonulanların serbest bırakılması ve Anayasa Komitesi çalışmaları oluşturuyor.

Yarınki oturumların 10.00 sularında BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın, üç garantör ülke ile Anayasa Komitesi konusunda gerçekleştireceği gayriresmi toplantıyla başlaması planlanıyor.

Tüm tarafların bir arada olacağı ana toplantının yarın akşam saatlerinde yapılması öngörülüyor. (Soçi/AA)

Son Düzenlenme Tarihi: 31 Temmuz 2018 08:00
www.evrensel.net
ETİKETLER SoçiSuriye