30 Temmuz 2018 17:24

Rahip Brunson'ın avukatı ev hapsi kararına itiraz etti

ABD'li Rahip Andrew Brunson'ın avukatı İsmail Cem Halavurt, Brunson hakkındaki ev hapsi ve yurt dışına çıkış yasağının kaldırılmasını talep etti.

Fotoğraf: Evren Atalay/AA

Paylaş

'FETÖ' ve 'PKK' adına suç işlediği ve casusluk yaptığı suçlamalarıyla yargılanan ve 25 Temmuz'da adli kontrolle ev hapsine alınan ABD'li Rahip Andrew Craig Brunson'ın avukatı İsmail Cem Halavurt, karara itiraz etti. Avukat Halavurt, sağlık gerekçesi, kişi hak ve özgürlüklerinin ihlali ve tüm delillerin toplanmış olması kaçma şüphesinin bulunmaması gerekçeleriyle mahkemeye başvurarak öncelikle ev hapsinin ardından da yurt dışına çıkış yasağının kaldırılmasını talep etti.

Brunson'un avukatı İsmail Cem Halavurt, İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesine verdiği dilekçeyle, müvekkili hakkındaki "ev hapsi ve yurt dışı çıkış yasağı" kararına itiraz etti.

Halavurt, dilekçesinde şu ifadelere yer verdi:

"Gelinen aşamada delillerin toplanmış olması, müvekkil hakkında iddianamede belirtilen suçların işlendiğine dair aleyhine yeni bir delilin dosyaya girmemesi, dinlenen tanıkların soyut beyanlarda bulunması ve her bir tanığın müvekkil sanıkla husumet içinde bulunması, müvekkilden elde edilen dijital verilerde herhangi bir suç unsuruna rastlanılmaması, tutuklamadan elde edilen amacın gerçekleşmesi ve müvekkilinin özgürlüğünün sağlanmasının kamu adına bir tehlike yaratmaması olguları birlikte değerlendiriliğinde adli kontrol hükümlerinin kaldırılmasına karar verilmesi gerekir.

Bu nedenlerle müvekkil sanık hakkındaki ev hapsi kararının kaldırılarak başkaca adli kontrol hükümlerinin uygulanmasına ve yine müvekkil sanık hakkındaki yurt dışına çıkış yasağının kaldırılmasına karar verilmesini istemek zorunluluğu doğmuştur."

'FETÖ' ve 'PKK' adına 9 Aralık 2016'da suç işlediği suçlamasıyla tutuklanan ABD'li Rahip Brunson hakkında İzmir Cumhuriyet Savcısı Berkant Karakaya tarafından hazırlanan iddianamede, "din adamı görüntüsü altında söz konusu terör örgütleri adına suç işlediği" ve "genel stratejileri kapsamında eylem birlikteliği içinde olduğu, örgütlerin amaçlarını bilerek ve isteyerek iş birliği yaptığı" öne sürülmüştü. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ormanlarımız neden yanıyor?

SONRAKİ HABER

Eğitim Sen İstanbul ve Samsun'da 23 Kasım Ankara mitingine çağrı yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa