30 Temmuz 2018 16:38

Sendikalaşmayı engelleyen patrona verilen hapis cezası ertelendi

Adıyaman'da Öz İplik-İş Sendikasında örgütlenmeyi engellediği için hapis cezasına çarptırılan Güçlü Tekstil patronunun cezası ertelendi.

Öz İplik-İş sendikası logosu

Paylaş

Adıyaman’da Hak-İş’e bağlı Öz İplik-İş Sendikasında örgütlendikleri için işten atılan Güçlü Tekstil işçileri işe iade davası ile sendikal tazminat kazanırken, patron da 77 kez 5 ay hapis cezasına çarptırıldı. Ancak mahkeme patrona verilen cezanın ertelenmesine hükmetti.

2010 yılında Öz İplik-İş Sendikasına üye olması üzerine patron işçileri kapının önüne koydu. Bir kısım işçi sendikadan istifa ederek çalışmaya devam ederken 128 işçi ise geri dönmedi. Sendikanın aracılığıyla yalnızca 12 işçinin açtığı işe iade davasında işçiler lehine bir karar çıktı. İşe iade davası açan işçiler, 12 aylık brüt ücret tutarında sendikal tazminat kazandı. 12 işçinin davayı kazanması üzerine diğer işçiler de, 3 yıl sonra sendikanın da devreye girmesiyle dava açtı. İşçilerin her birine 12 aylık brüt ücretleri tutarında sendikal tazminat ödenmeye başlandı.

77 KEZ 5 AY HAPİS CEZASI

Öte yandan Öz İplik-İş, işçilerin “Sendikal haklarını kullanmasını engelleme suçu” işleyen patrona açtığı ceza davasını da kazandı. 128 işçi adına açılan ceza davasında 51 işçi dava aşamasında şikayetlerini geri çekse de Adıyaman 1. Asliye Ceza Mahkemesi, beş yıllık yargılama sonucunda, patronu 77 kez 6 ay hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme daha sonra cezalarda 6’da 1 oranında indirim yaparak, 77 kez 5 ay hapis cezasına çevirdi. Mahkeme, cezanın 2 yıldan az olması ve işveren hakkında daha önce 3 yıldan fazla hapis cezası olmamasını ileri sürerek, cezanın ertelenmesine hükmetti. Bölge adliye mahkemesinden de aynı yönde karar çıkarsa, işveren 1 yıl içinde herhangi bir suç işlerse, hapis cezasını çekmek zorunda kalacak. (İŞÇİ SENDİKA SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Cinsel istismarı ortaya çıkaran MA muhabirine tehdit

SONRAKİ HABER

Trump-Erdoğan basın toplantısı: Türkiye'nin S400 alımı bizim için zorluklar çıkarıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa