30 Temmuz 2018 16:30

Tüm Köy Sen: Üreticinin umuduyla oynuyorlar

Tüm Köy Sen Ordu Şubesi Mali Sekreteri Muvaffak Aydemir, 'Fındık politikası konusunda sessizlik devam ettiriliyor' dedi.


Fotoğraf: DHA

Paylaş

Fındık fiyatı ve alımı konusunda belirsizliğin devam ettirildiğini söyleyen Tüm Köy Sen Ordu Şubesi Mali Sekreteri Muvaffak Aydemir, “Rekoltenin çok düşük olacağı ortaya çıktı, üreticiler bahçeye girdi ama fındık politikası konusunda sessizlik devam ettiriliyor” dedi.

Üreticinin umudunun kırılmak istendiğine dikkat çeken Aydemir, devam etti: “Ortalıkta çeşitli fiyatlar dillendiriliyor ama hükümetten ve alıcı tekellerden ses yok. Bunun tek anlamı var: Hükümet sessiz kalarak yerli ve yabancı fındık tekellerinin fiyatta belirleyici olmasını istiyor” dedi.

YILLAR DEĞİŞİYOR UYGULAMA AYNI

Fındık politikalarının seyrinin 2000 yılında çıkarılan 4572 sayılı Birlikler yasası ile değiştiğini belirten Aydemir, “Serbest pazar denilen ve üreticileri tarım tekellerine teslim eden uygulama ısrarla sürdürülüyor. Bu politika değişmediği- değiştirilmediği sürece söylenenlerin bir anlamı yok. Hükümet, üreticileri mağdur etmeyeceğiz dese de inandırıcılığı yok. Mağdur etmemenin uygulaması farklı olur. Tek çözüm üreticilerin birlikte hareket etmesidir” dedi.

BİRLİK OLMAKTAN BAŞKA YOL YOK

Üreticileri Tüm Köy Sen’de örgütlenmeye çağıran Aydemir, şunları söyledi: “Uygulamalar her yıl devam ediyor, yine her yıl aynı tartışmalar yapılıyor. Bunun tek nedeni üretici köylünün birlikte hareket edememesidir. Tüm Köy Sen olarak bu eksikliği gidermek için mücadele ediyoruz. Üreticilerin dağınık olarak sıkıntılarını ve isteklerini dile getirmesinin çözüme yönelik bir yararı olmuyor. Çözüm, talepleri birlikte dillendirmek ve mücadele etmektir. Şu an yine fındık politikasını değil fiyatı tartıştırıyorlar. Oysa fiyatı belirleyen fındık politikasını kendisidir. Üreticinin örgütsüzlüğünün olduğu koşullarda serbest pazar uygulaması fiyatın düşük olmasını sağlar. Maliyetine göre fındık en az 18 TL olmalıdır.” (Ordu/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ercüment Akdeniz Denizli’de okurlarıyla buluştu

SONRAKİ HABER

İçişleri Bakanı Soylu Rabia Naz’ın ölümüne dair konuştu, iddiaları dikkate almadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa