30 Temmuz 2018 15:49

Ayhan Barut’tan mısır çağrısı: Mısır fiyatı 98 kuruş olarak açıklansın

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, mısır taban fiyatının en az 98 kuruş olması gerektiğini belirterek üreticilerin her zaman desteklenmesini istedi.


Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

CHP Adana Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, Türkiye mısır üretiminin yüzde 25’inden fazlasını karşılayan Adana’da çiftçilerin mısır taban fiyatının 98 kuruş olarak açıklanmasını beklediğini söyledi.

ÜRETİCİLER FİYAT BEKLİYOR

Ağustos ayı ortalarından itibaren hasadına başlanacak mısırla ilgili üreticilerin taleplerini ve sorunlarını değerlendiren  Barut, “Türkiye mısır üretiminin yüzde 25’inden fazlasının sağlandığı, erken hasat avantajı bulunan Adana’da mısır üreticileri yüksek maliyetler nedeniyle oldukça büyük sorunlar yaşıyor. Üreticilerimiz çok kısa bir sürede başlayacak mısır hasadı dolayısıyla zarar etmeyecekleri bir fiyat açıklanmasını bekliyor” dedi.

DIŞA BAĞIMLILIĞIN AZALAMASI İÇİN ÜRETİCİ DAHA FAZLA DESTEKLENMELİ

Yaklaşan mısır hasadıyla ilgili Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şubesi ve Adana Tahıl Üreticileri Birliği’nin mısır üretim maliyeti hesabını paylaşan Ayhan Barut, “Meslek odalarımız ve üretici birliğimiz tarafından tarla kirasından sulama bedeline, tohum, gübre ve mazot maliyetlerine kadar en ince ayrıntısına dek yapılan maliyet hesabına göre mısır kilogram fiyatının en az 98 kuruş olması gerektiği ortadadır. Mısırda dışa bağımlılığın azaltılması ve üretimin teşvik edilmesi için mısır üreticilerinin daha çok desteğe ihtiyacı vardır” diye konuştu.

‘ARADAKİ FARK ÇİFTÇİYE ÖDENSİN’

Başta Adana olmak üzere Çukurova Bölgesi'nin çok önemli bir mısır üretim bölgesi olduğunu aktaran Barut, “Bugünlerde 1 kilogram mısırın satış fiyatı 70-75 kuruş civarında seyrediyor. Mısır üretim maliyeti ise üretici karı içerisinde 98 kuruştan aşağı değildir. İşte bu nedenle Toprak Mahsulleri Ofisi mısır alım fiyatını üretici karını da düşünerek belirlemeli. Çünkü Adana’da erkenci mısır üretimi çok yaygın. Ülkemizin mısır ihtiyacı gözetilerek üreticilerin daha çok desteklenmesi gerekiyor” dedi. Üreticilerin de maliyetleri düşünerek mısır taban fiyatının en az 98 kuruş olmasını istediğini aktaran Barut, “Çiftçilerimizin zarar etmemesi için bu talebin dikkate alınması gerekiyor. Piyasada oluşacak fiyat ile olması gereken fiyat arasında meydana gelebilecek fark ise çiftçilerimize prim farkı yansıtılmalıdır. Çiftçimiz üretip desteklenirse ülkemizin daha çok kalkınacağı ve gelişeceği unutulmamalıdır. Ülkemizin mısır açığı dikkate alındığında mısır üretim kalitesi ve iyi rekolteye rağmen istenilen 98 kuruş verilmezse yine önümüzdeki yıl mısır ithalatının gündeme geleceği bilinmelidir” diye konuştu.

ÜRETİM MALİYETİ 81 KURUŞ

Tahıl Üreticiler Birliği’nin mısır üretim maliyet hesaba göre dekar başına toplam akaryakıt giderleri 94.87, toplam gübre gderleri 183.80,  toplam ot ilacı, gübre, amortisman giderleri 152.55, toplam hasat, nakliye, su, tali masraf ücretleri 115 lira olmak üzere dekar başına toplam üretim gideri 546.22 lira olarak gerçekleşti. Dekar başına arazi kirasının 350 lira olarak belirtildiği hesaba göre yüzde 10 finansman giderleri ile birlikte dekar başına toplam giderler 985.84 lira oldu. Ürün verimliliğinin dekar başına bin 250 kg olarak gerçekleştiği hesaba göre bir kilo ürünün üretim maliyeti 0,79 lira. Bağkur ve stopaj masrafları ile birlikte 0.81 lira, yüzde 20 karla birlikte 0,98 lira olması bekleniyor. (Adana/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

IŞİD, Suriye'de 14 kadın ve kız çocuğunu kaçırdı

SONRAKİ HABER

Balçova'da kadın hakları tartışıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa