29 Temmuz 2018 17:20

EMEP'in pikniğinde buluşan işçiler: Gelecek iyi şeyler vadetmiyor

Emek Partisi Kocaeli İl Örgütü'nün düzenlediği piknikte bir araya gelen işçiler: Gelecek iyi şeyler vadetmiyor bizlere, buna müdahale etmemiz lazım.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Emek Partisi Kocaeli İl Örgütü, düzenlediği piknikte işçilerle yan yana geldi.

Derince Çamlık Mesire Alanında düzenlenen piknikte konuşan Emek Partisi (EMEP) İl Başkanı Arzu Erkan, "Yan yana gelip işyerlerimizde birlik olmalıyız. Patronun karşısında 'Hayır kardeşim, senin zarar ettiğini düşünmüyoruz' diyebilen birlikler oluşturmalı, kendi hakkımızı savunmalıyız" dedi. 

EMEP Kocaeli İl Örgütü, şehirde ulaşıma ve simide gelen zam başta olmak üzere, genel tüketim mallarına yapılan ve yapılacak zamlara dair kampanya başlattı. "Bu zamlarla yaşanmaz, zamlar geri çekilsin" diyen EMEP, işçilerle piknikte buluştu. Başta metal iş kolu olmak üzere çeşitli iş kollarından 30 işçinin katıldığı piknikte işçiler fabrikalarda yaşanan durumu, neler yapılabileceğini tartıştı. 

Piknikte yapılan kahvaltı sonrası konuşan EMEP İl Başkanı Arzu Erkan, kentin özelleştirmelerle birlikte daha yaşanılmaz duruma geldiğini vurguladı. Özellikle son dönemde maaşların gelen zamlarla eridiğini belirten Erkan, "Bizim ücretlerimiz tüm bu zamlar karşısında erirken, çalışma şartlarımız ağırlaşırken bunlara denk düşen ücretleri almadığımız gibi zamlar otomatiğe bağlanmış şekilde ardı ardına geliyor" dedi. Yaşanılanların sorumlusunun emekçiler olmadığının altını çizen Erkan, "Dışarıdan sıcak para ile kendi içindeki borç zincirini döndürmeye çalışıyorlar. 

Türk Lirasının değer kaybetmesinin, doların bu seviyede olmasının veya hükümetin bu politikaları izlemesinin sorumlusu bizler değiliz. Ama nedense işten atılmalar ve bu zamlarla yaşamak bize düşüyor" diye konuştu. 

'ZAMLARI VE İŞTEN ATMALARI KABUL ETMİYORUZ'

"Peki bunun karşısında biz ne yapacağız? Neden biz sürekli kaybeden oluyoruz? Patronlara borç yapılandırması yapan hükümet, bizim borçlarımızı neden yapılandırmıyor?" sorularını yönelten Erkan, "Biz bütün bu zamların işçileri zor durumda bırakmasını, işten atmaları kabul etmiyoruz. Zamlarla yaşanmaz, zamlar geri çekilsin diyoruz. Yan yana gelip işyerlerimizde birlik olmalıyız. Patronun karşısında 'Hayır kardeşim, senin zarar ettiğini düşünmüyoruz' diyebilen birlikler oluşturmalı, kendi hakkımızı savunmalıyız. Farklılıklarımızı bir kenara bırakırsak taleplerimiz etrafında birlik olduktan sonra her şeyi yaparız. Parti olarak kampanya yürütüyoruz, bir adım attık, imza kampanyası başlattık. Belki birleşmemizin bir adımı olarak imza kampanyasını yaygınlaştıralım" ifadelerini kullandı. 

'BU FABRİKADAN BİR ŞEY OLMAZ DİYORDUK AMA...'

Erkan'ın ardından sözü işçiler aldı. Fabrikalarda olan bitenden bahseden işçiler, nasıl yan yana gelinir sorusuna cevap aradı. 2015'te direnişe çıkan bir metal fabrikasında çalışan işçi, birlikte birşeyleri nasıl başardıklarına şu sözlerle değindi: "Biz önce 'Bu fabrikada birlikte bir şey olmaz' diyorduk ama birlikte direnişe geçtik. Birlik olmak lazım, birlik olunca birbirimizi daha iyi tanıdık ve bir şeyleri değiştirdik." Bu işçiye "Müdürün karşısına çıkınca birlik unutuluyor. Birebir işverenle muhatap olunca işten atılma korkusu var, yan yana gelemiyoruz" cevabını veren bir kadın işçi, yine de yan yana gelmekten başka yol olmadığını söyledi. 

Tartışmaya "Bir kıvılcıma bakıyor her şey, ben kırk yıl düşünsem 2015'te fabrikamda yaşanılanlar aklıma gelmezdi" diye katılan bir başka işçi ise, "Benim fabrikam bile ayaklandıysa her şey olur" dedi. Farklı fabrikalardan bu pikniğe geldiklerini hatırlatan bir başka işçi ise "Bu pikniği birlikte kurduk. Beraber dayanışma içerisinde her şeyi yapabiliriz" dedi. 

'KORKMADAN İLERLEMELİ, BİRBİRİMİZE GÜVENMELİYİZ'

"Zengine itaat etmeyi kırmak gerekiyor" diyen bir başka işçi ise, "Biz onlardan fazlayız diyoruz ama itaat ediyoruz. Önce bu ekonomik itaatten kurtulmamız lazım, itaat edersek kaybederiz" yorumda bulundu. "Korkmadan ilerlemek lazım, birbirimize güvenmek de lazım ama önce korkmamayı öğrenmeliyiz" diyen bir başka işçi bilmenin önemine değinerek "Emek Partisi'nin bu noktada önemi büyük, öncülük edebilir. Anlatmamız lazım, bildiğimizi, doğruları etrafımızda anlatmamız lazım" diye konuştu. 

Bir başka metal işçisi, "Gelecek iyi şeyler vaadetmiyor bizlere, buna müdahale etmemiz lazım" diyerek görüşlerini ifade etti. Pikniği sonunda işçiler "Ekmeğimizin büyümesini istiyoruz. Çalışma şartlarımız da düzelmeli. İşsizlik Sigortası Fonu'ndan koşul aranmaksızın bütün işçiler yararlansın, patronlara peşkeş çekilmesin" gibi taleplerini de sıraladı. EMEP'in başlattığı imza kampanyasına destek olacaklarını da söyleyen işçiler, imza föylerini çevrelerine ulaştırmak için yanlarına aldı. (Kocaeli/EVRENSEL)

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Atina için çarpıcı iddia: İtfaiye tahliye istedi hükümet engelledi

SONRAKİ HABER

Hamburg'da binlerce kişi yeni polis yasasını protesto etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa