29 Temmuz 2018 17:14

Rusya’da emeklilik yaşının yükseltilmek istenmesi protesto edildi

Rusya’da Putin yönetimi, emeklilik yaşını erkekler için 60’tan 65’e, kadınlar için ise 55’ten 63’e çıkarmak isteyince protestolar başladı.


Fotoğraf: AA

Paylaş

Rusya’nın farklı kentlerinde düzenlenen gösterilerde, hükümetin emeklilik yaşını yükseltme planı protesto edildi.

BBC’nin haberine göre Rusya Federasyonu Komünist Partisi’nin (RFPK) çağrısıyla düzenlenen gösterilere ve sendikalar ile çeşitli gruplar da destek verdi. Göstericiler başkent Moskova’da, “İşte ölmek değil emekliliğimizde yaşamak istiyoruz” dövizleri taşıdı.

EMEKLİLİK YAŞI 65’E ÇIKARTILIYOR

Hükümet, ülkenin iş gücündeki düşüşle mücadele kapsamında emeklilik yaşını erkekler için 60’tan 65’e, kadınlar içinse 55’ten 63’e çıkarmak istiyor. Ancak sendikalarsa insanlar emekliliklerini yaşayabilecek kadar uzun ömürlü olmadığını savunuyor.

Öte yandan Moskova’daki gösteriye yaklaşık 12 bin kişi katıldı. Ülkedeki farklı kent ve kasabalarda da gösteriler düzenlendi. RFKP lideri Gennady Zyuganov Moskova’daki gösterilde yaptığı konuşmada “Emeklilik planı ülkemizdeki her bir yurttaşa vurulan bir darbedir” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in partisi Birleşik Rusya Partisi tarafından desteklenen emeklilik planına karşı başlatılan imza kampanyasına bugüne kadar yaklaşık üç milyon Rusya vatandaşı destek verdi. Emeklilik planının Putin’in 20 yıllık iktidarındaki “en tehlikeli ve riskli reform” olduğunu belirtiliyor.

Putin, Mart ayındaki seçimler öncesinde plandan bahsetmemişti. Ülkede, devlete bağlı bir kamuoyu araştırma şirketi olan VTsIOM’un yayımladığı sonuçlara göre, Putin’in başkanlığına Mayıs ayındaki yüzde 80 oranındaki destek bu ay yüzde 64’e geriledi. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

ABD, Arap NATO’su kurmayı planlıyor

SONRAKİ HABER

Atina için çarpıcı iddia: İtfaiye tahliye istedi hükümet engelledi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...