29 Temmuz 2018 14:14

DİDF Gençlik: Sömürüye ve ırkçlığa karşı mücadeleyi büyüteceğiz

Avrupa’da yaşayan Türkiyeli emekçilerin örgütü DİDF’in gençlik yaz kampı 'Irkçılığa karşı birlikte mücadele’ sloganıyla başladı.


Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Avrupa’da yaşayan Türkiyeli emekçilerin örgütü olan Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu’nun (DİDF) Gençlik Geleneksel Yaz Kampı Güney Fransa’nın Agde kentinde “Irkçılığa karşı birlikte mücadele” şiarıyla başladı. Çoğu Almanya’dan 250 gencin katıldığı ve 25 Temmuz’da başlayan kamp 4 Ağustos’a kadar devam edecek.

‘GENÇLERİN GELECEĞİ TEHLİKEDE’

Açılış etkinliğinde DİDF Gençlik Yürütme Kurulu adına Dirim Su Derventli, güncel sorunlara dikkat çektiği konuşmasında, dünya genelinde artan savaş tehlikesinin esas olarak gençliğin geleceğini yok edeceğini, Avrupa genelinde artan ırkçı hareketlerin gençliğin birlikte mücadelesini engellediğini, emek ve sermaye arasındaki kavganın gün geçtikçe derinleştiğini ve yoksulluğun geniş kesimleri etkilediğini belirtti:

“Sorunlar karşısında çözümsüz değiliz, Alman devletinin değişik eyalet hükümetleri aracılığıyla polis yasalarını sertleştirdiği, gericileşmenin ırkçı söylemlerle devam ettiği bir süreçte gerçekleşen kampımızla, mücadelenin olanaklarını geliştirip, baskıya, sömürüye ve ırkçılığa karşı mücadeleyi büyüteceğiz.”

‘MÜCEDELEMİZİ GÜÇLENDİRECEĞİZ’

10 gün sürecek kampta, politik tartışmaların yanında, çok sayıda atölye çalışması da yapılacak. Kampta, ırkçılık, savaş ve emperyalizm, Almanya’da 100. yılında Kasım Devrimi, çevre sorunu gibi tartışma konularının yanı sıra; tiyatro, müzik, dans, resim, televizyon, gazete, politik ekonomi, toplumsal cinsiyet gibi atölye çalışmalarına da yer verilecek. DİDF Gençlik Kampı’na Fransa ve İngiltere’den de gençlik temsilcileri katılarak kendi ülkelerindeki gençlerin sorun ve taleplerini aktaracak, karşılıklı deneyimler paylaşılacak.

Kamp komitesinden Alev Bahadır Evrensel’e yaptığı açıklamada, “Çok değişik konuların ele alınacağı kamp programı ve atölye çalışmalarıyla yeteneklerimizi ve becerilerimizi geliştirerek, bilgilerimizi tazeleyerek, gelecek mücadelesinde birliğimizi beraberliğimizi ve olanaklarımızı birleştirerek, enerji toplayarak, baskısız, sömürüsüz bir gelecek mücadelemizi güçlendireceğiz” dedi. (Agde/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gazeteci İdris Sayılğan haberlerinden dolayı 643 gündür tutuklu

SONRAKİ HABER

Finlandiya’da grevdeki postacılar gösteri yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa