29 Temmuz 2018 13:28
Son Düzenlenme Tarihi: 29 Temmuz 2018 13:34

Gazetecilerin Kürtçe kitap talebine çeviri bedeli

Tutuklu gazeteciler Mehmet Güleş ile İdris Yılmaz, Kürtçe kitap taleplerinin bin lira çeviri ücreti istenerek engellendiğini aktardı.

Gazetecilerin Kürtçe kitap talebine çeviri bedeli

Fotoğraf: MA

Paylaş

Elazığ Cezaevi’nde tutuklu bulunan gazeteciler Mehmet Güleş ile İdris Yılmaz, psikolojik tacize maruz kaldıklarını, Kürtçe kitap taleplerinin ise çeviri bedeli istenerek engellendiğini belirtti.

Elazığ Yüksek Güvenlikli 1 No’lu Kapalı Cezaevi’nde kalan gazeteciler Mehmet Güleş ile İdris Yılmaz’ı, Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) Hukuk Birimi’nden Zelal Pelin Doğan’ın 25 Temmuz’da cezaevinde ziyaret etti. Yılmaz, daha önce Cumhuriyet ve Evrensel gazetelerine taahhütlü olarak gönderdiği mektupların muhataplarına ulaştırılmadığını belirtti.

Yılmaz ayrıca, yakın arkadaşları ve MLSA tarafından gönderilen mektup ve faksları da almadığını ifade etti.

Geceleri gardiyanların bağırarak tutuklu kişileri uyandırması ve ırkçı marşları söylemesi gibi psikolojik tacizlere maruz kaldıklarını; ancak bunlar karşısında sükûnetlerini korumaya çalıştıklarını söyleyen Yılmaz, ağır tecrit koşullarında olduğunu belirtti.

Kürtçe kitapların tutuklulara verilmesi için tercüman hizmeti alınması gerektiğini; bunun için ise kitabı isteyen kişinin 1000 TL ücret ödemesi istendiğini aktaran Yılmaz, ayrıca kişisel bakım malzemelerine erişemediğini, bir sabun için dahi defalarca dilekçe verilmesi gerektiğini söyledi.

Kendisine ailesi tarafından gönderilen ayakkabı, iç çamaşırı ve kıyafet gibi kargoların verilmediğini söyleyen Yılmaz, kırtasiye malzemelerine erişiminin de sağlanmadığın anlattı.

Gazeteci Mehmet Güleş de, Yılmaz gibi psikolojik işkenceye maruz kaldığını anlattı. Gardiyanların tutuklu kişilere yönelik tacizlerinden bahseden Güleş, “Ani koğuş baskınları bunlardan birisi. Öyle ki bu baskınlarda tutukluların mahkemeye sunmak için yazdıkları savunmalara dahi el konuluyor” dedi.

Yazılı iletişime getirilen keyfi kısıtlamalara da değinen Güleş, Türkçe roman, hikaye, araştırma kitaplarının gönderiminde genellikle bir problem çıkmazken Kürtçe kitaplardan şimdiye kadar yalnızca iki tane dil bilgisi gramer kitabına izin verildiğini belirtti. (İstanbul/MA)

ÖNCEKİ HABER

Çinli turistleri taşıyan otobüs kaza yaptı: 2 ölü, 33 yaralı

SONRAKİ HABER

Denizli'de midibüs kaza yaptı: 12 öğrenci yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa