07 Ağustos 2018 11:50
Son Güncellenme Tarihi: 07 Ağustos 2018 11:58

California tarihinin en büyük yangını sürüyor: En az 8 kişi öldü

ABD'nin California eyaletindeki yangın 'tarihin en büyüğü' olarak nitelenirken ölü sayısı 8'e çıktı.

Arşiv

Fotoğraf: Wikimedia Commons

Paylaş

ABD’nin California eyaleti, geçen hafta kuzey bölgesinde çıkan ve henüz kontrol altına alınamayan alevler nedeniyle tarihinin en büyük yangın felaketiyle mücadele ediyor. ABD Başkanı Donald Trump ise yangınların büyümesinden “Kötü çevre politikaları uygulayan” eyalet yetkililerini ve “Suyu gerektiği gibi kullanmayan” itfaiyecileri sorumlu tuttu.

14 BİN İTFAİYECİ UĞRAŞIYOR

ABD’de Mendocino Milli Ormanı sınırı ve Lake ile Colusa bölgeleri arasındaki sınır bölgesi boyunca etkili olan alevler 1148 kilometrekareden fazla ormanlık alan ve çayırın yanmasına yol açtı.

Hava sıcaklıklarının ilerleyen günlerde 43 dereceye kadar çıkmasının beklendiği eyalette 16 farklı bölgede etkili olan yangınların daha fazla büyümesinden endişe duyuluyor.

California'da yangınla mücadele çalışmalarına 14 binden fazla itfaiyeci katılıyor.

Yangınlarda hayatını kaybedenlerin sayısı ise 8’e yükseldi. Ayrıca, geçen haftadan bu yana binlerce kişi evlerinden tahliye edildi.

TRUMP SORUMLULUK ALMADI

ABD Başkanı Donald Trump ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, yangınların büyümesinden eyalet yetkililerini ve itfaiyecileri sorumlu tuttu.

Trump, yangınların “Eyaletin kötü çevre politikaları yüzünden büyüdüğünü” ve “Suyun gerektiği gibi kullanılmayarak Pasifik Okyanusu’na yönlendirilmesi nedeniyle daha da kötü bir hal aldığını” savundu.

Eyalet yetkilileri ve yangın söndürme uzmanları ise Trump’a cevap vermekte gecikmedi ve “Yangınları söndürmek için yeterli suyun bulunduğunu”, ayrıca “Şiddetli ve yıkıcı yangınlara iklim değişikliğinin neden olduğunu” iddia etti.

2017 YANGINLARINDA 43 KİŞİ ÖLDÜ

Kaliforniya'da geçtiğimiz yıl çıkan yangınlarda 2'si itfaiye görevlisi 43 kişi hayatını kaybetmiş, 211 kişi yaralanmıştı. Toplamda 5 bin 590 kilometrekarelik alanı etkileyen yangınların maliyeti 13 milyar dolar olmuştu. (DIŞ HABERLER)


İSPANYA-PORTEKİZ SINIRINDAKİ YANGINLAR DA SÖNDÜRÜLEMİYOR

Kuzey Afrika’dan gelen sıcak hava dalgası, Avrupa kıtasındaki etkisini sürdürüyor. Birçok Avrupa ülkesinde 48 dereceye ulaşması beklenen sıcaklıkların Portekiz-İspanya sınırında orman yangınına yol açtığı açıklandı. Euronews’un haberine göre binden fazla İspanyol ve Portekizli itfaiyeci, İber Yarımadası’nda henüz kontrol altına alınamayan yangını söndürmek için büyük çaba sarf ediyor. Yangınların iki aktif cepheyle devam ettiğini belirten yetkililer bunlardan birinde kontrolün sağlandığını yerden erişilemeyen diğer bölgelerde ise söndürme çalışmalarının sürdürüldüğünü kaydetti. Portekiz’de geçtiğimiz yıl haziran ayında çıkan yangınlarda 60’ın üzerinde kişi yaşamını yitirmişti. (DIŞ HABERLER)


MUSON YAĞMURLARINDA ÖLÜ SAYISI 700’Ü AŞTI

Avrupa kavurucu sıcaklarla boğuşurken Hindistan’ı muson yağmurları vurdu. Temmuz ayı başından bu yana ölenlerin sayısı 709’a yükseldi. Hindistan İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, muson yağmurlarının ülkenin tamamında etkili olduğu, sel ve heyelanlar nedeniyle ölümlerin yaşandığı belirtildi. Sellerden dolayı ayrıca 16 kişinin kayıp olduğu ve 207 kişinin de yaralandığı kaydedildi. Meteoroloji kurumu yağışların gelecek günlerde devam edeceğini duyurarak, gerekli önlemlerin alınması yönündeki çağrıları yineledi. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

KYK borçlularına iyi haber: Mahkeme, krediye çevrilen borcu iptal etti

SONRAKİ HABER

Diyarbakır Barosu: Kamu görevlileri "cezasızlık zırhı" ile korunuyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa