06 Eylül 2012 16:04

4 yıllık kayıplar geri alınacak

Tek Gıda-İş Sendikası tüm baskı ve tehditlere rağmen ÇAYKUR’daki yetki mücadelesini 4 yılın ardından kazandı.Yıllar önce 9 bin üyesi olan Tek Gıda-İş’in yerine yaklaşık 2 bin 500 üyesi olan Öz Gıda-İş’i yasalara aykırı bir şekilde ÇAYKUR’da en çok üyeye sahip sendika diye yazı veren &Cced

4 yıllık kayıplar geri alınacak
Paylaş
Gençağa Karafazlı / H.Fehmi Demir

Yıllar önce 9 bin üyesi olan Tek Gıda-İş’in yerine yaklaşık 2 bin 500 üyesi olan Öz Gıda-İş’i yasalara aykırı bir şekilde ÇAYKUR’da en çok üyeye sahip sendika diye yazı veren Çalışma Bakanlığı, yargının “ÇAYKUR’da en çok üyeye sahip sendika Tek Gıda-İş Sendikasıdır” kararı sonrası geri adım atmak zorunda kaldı.

Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı adına Genel Müdür Ali Kemal Sayın imzasıyla Tek Gıda-İş Sendikasına gönderilen yetki yazısında, “Aşağıda unvan ve adresi belirtilen işyerlerinde Tek Gıda-İş Sendikasının toplu iş sözleşmesi yapmak üzere yasanın aradığı gerekli çoğunluğu sağladığını belirten ilgi tespit yazısı taraflara gönderilmiştir” denildi.

YALANLAR BİTTİ SÖZ TEK GIDA-İŞ’İN

Dört yıl boyunca verdikleri kararlı mücadelenin sonucunda toplusözleşme yapmak için işverenle masaya oturacak olan Tek Gıda-İş Rize 1,2,3 ve 4 No’lu şubeler adına bir açıklama yapan Rize 1 Nolu Şube Başkanı ve Türk-İş Rize İl Temsilcisi Ziya Aksoy, “Tek Gıda-İş Sendikası üyesi binlerce ÇAYKUR işçisi emek düşmanı Öz Gıda-İş’in ayak oyunları ve siyasal iktidarın adaleti ve emeği yok sayması sonucu 4 yıl boyunca toplusözleşmesiz kaldı. ÇAYKUR işçisi 4 yıldır haklarını doğru düzgün alamadı. Kurumda gereği gibi temsil edilemedi. İşyerinde sıradan gerekçelerle haksızlığa uğradı, sesini duyuracak kimse bulamadı, zorla ‘Sendika değiştir’ baskısı gördü, sürgüne gönderildi. Her tülü aşağılayıcı saldırıya uğradı ama yılmadı bütün bu zulme karşı mücadele etmek zorunda bırakıldı mücadele etti ve sonunda kazandı” diye konuştu.

YARGI TEZGAHI BOZDU

Çalışma Bakanlığının 4 yıl önce başlattığı rezalete, 24 Ağustos 2012 tarihli yetki yazısıyla son vermek zorunda kaldığını söyleyen Aksoy, Öz Gıda-İş’in de hükümeti ve siyasal iktidarın tüm organlarını arkasına alarak tezgahladığı oyunda tepe taklak olduğunu kaydetti. “Çünkü onlar yalan söyledi biz doğru. Onlar hak etmediklerini, gayri ahlaki, gayri hukuki ve gayri insani usullerle almaya çalıştılar. Bizse adaletten, hukuktan, meşruiyetten ve doğru bildiğimiz haklı mücadelemizden şaşmadık. Yargı adaleti tesis etti. Gerçekler yalancıların yüzüne tokat gibi indi” diyen Aksoy, emek düşmanları nedeniyle ÇAYKUR işçisinin 4 yıl zulüm gördüğünü, hak gasplarına uğradığını dile getirdi.

HESAP SORDUK SORACAĞIZ

Aksoy, “Öncelikli işimiz engellenen toplu iş sözleşmemizi imzalamaktır. Tek Gıda-İş Sendikası bakanlık tarafından gönderilen yetki belgesi sonrasında 2822 sayılı Kanun çerçevesinde toplu iş sözleşmesi çağrısını yapacak ve müzakereleri başlatacaktır. Hedef toplu iş sözleşmesinde zulmün ve kayıpla geçen dönemin karşılığını almaktır. Bu yeni sürecin tüm emekçi kardeşlerimize hayırlı olmasını diliyoruz. Dün olduğu gibi bugünden sonra da sendikamızın onurlu üyeleri ile birlikte mücadele kararlılığımız devam edecektir” dedi

ÖZ GIDA-İŞ ÜYELERİNE ÇAĞRI

Aksoy, Öz Gıda-İş üyesi işçilere seslenerek, “O veya bu şekilde Öz Gıda-İş’e geçen emekçi kardeşlerimizi daha fazla mağduriyet yaşamamaları için bir an evvel yeniden emeğin sendikası olan Tek Gıda-İş Sendikasına geri dönmeye çağırıyorum. Daha fazla emek düşmanlarıyla beraber olmayın, hakkınızı, hukukunuzu savunmayan sözde sendikacılarla artık hiçbir işiniz yok. Bir an önce gelin üyeliklerinizi yenileyerek 4 yıllık mağduriyetinizin hesabını sorun maddi kayıplarınızı alın” diye çağrıda bulundu. (Rize/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Engellere takılmadan spora devam

SONRAKİ HABER

30 Ağustosta işe gitmeyen işçiler atıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...