28 Temmuz 2018 17:22

F oturumunda Fatma Özbay’ın tahliyesi istendi

İHD Hapishane Komisyonu’nun hasta tutukluların serbest bırakılması için düzenlediği oturma eylemine bu hafta da devam edildi.


Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

İnsan Hakları Derneği (İHD) Hapishane Komisyonu 331’inci kez hasta tutukluların serbest bırakılması için oturma eylemi düzenledi. Bu haftaki oturma eyleminde Fatma Özbay için tahliye istendi.

Galatasaray Meydanı'nda gerçekleşen açıklamada, “Fatma Özbay serbest bırakılsın!” Hasta mahpuslar serbest bırakılsın!” pankartları açıldı. 331. haftanın basın metnini Mukaddes Şamiloğlu okudu. OHAL'in uygulama ve yasaları kalıcılaştırdığını belirten Şamiloğlu, gözaltı ve tutuklamaların süresinin son çıkartılan yasalarla kalıcı hale getirildiğini söyledi.

‘ONUR KIRICI ARAMA BİÇİMLERİ YAYGINLAŞTI’

Mukaddes Şamiloğlu sözlerine şöyle devam etti: “Bu yasa ve kısıtlamalara itiraz edilmemesi için yargı yolu kapatıldı. OHAL’le birlikte gelen hapishanelerdeki hak ve ihlaller sınır tanımayan kuralları buraya taşıdık. Onur kırıcı arama biçimleri yaygınlaştı. Örneğin Kandıra 1 Nolu Kapalı Cezaevine sürgün edilen 7 kadın mahpusun çıplak araması yine Tekirdağ 2 Nolu T tipi cezaevine sürgün edilen mahpusların çıplak aramayla işkence edilmesi. Bazı cezaevlerinde ziyarete gidenlerin ailelerin çıplak işkenceye maruz kalması gibi.”

Şamiloğlu,  Fatma Özbay’ın Erzurum E tipi Kadın Cezaevindeolduğunu ve 1997’den beri cezaevinde olduğunu söyleyen Şamiloğlu sözlerine şöyle devam etti. “Fatma Özbay meme kanseri teşhisi nedeniyle Mayıs 2018’de ameliyat edildi. Kanserin üçüncü evresi olması nedeniyle,  göğsü alınmış olmasına rağmen yayılma devam etmiştir. Bu nedenle doktorların en kısa zamanda kemoterapiye başlaması gerektiğini belirttiler. Ancak hapishane idaresi çeşitli gerekçelerle bir türlü hastaneye götürmemiştir. Hijyene önem vermesi gerektiği için,  halen plastik tabaklarda yemek yemek zorunda bırakılan mahpusun, daha sağlıklı beslenmek için kantinden alışveriş yapma izni de verilmiyor” dedi. Eylem “Fatma Özbay serbest bırakılsın” “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın” “Tedavi haktır engellenemez” sloganları ile son buldu. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Pakistan’da seçim protestoları başlıyor

SONRAKİ HABER

Hasankeyf Koordinasyonundan "Mücadele ve Yıkım Ekseninde Hasankeyf" paneli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa