27 Temmuz 2018 21:53

Bölge illerinde 1154 hasta mahpus ölüme terk edildi

İHD, Bölge illerine dair son 6 aylık hak ihlali raporunu açıkladı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi Bölge illerine yönelik son 6 aylık hak ihlali raporunu açıkladı. Açıklamada konuşan Şube Başkanı Abdullah Zeytun, “Derneğimiz tarafından tespit edilen verilere göre hapishanelerde 402’si ağır olmak üzere toplam 1154 hasta mahpus adeta ölüme terk edilmiştir” dedi. 

İHD Diyarbakır şubesi tarafından hazırlanan rapor, Şube Başkanı  Avukat Abdullah Zeytun tarafından okunurken, ayrıntılı hak ihlalleri bilançosu ise İHD Bölge Temsilcisi Abdulselam İnce tarafından okundu. 

Bitti denilen OHAL rejiminin hukuk ve demokratik yaşamın yapısını zedeleyen tahribatlar bıraktığını ifade eden Zeytun, yeni hükümet sistemiyle OHAL sürecinin yarattığı yıkımın onarılmasından çok kalıcı hale getireceğini söyledi. 

‘SAĞLIK ALANINDA YOĞUN ŞİKAYET VAR’

Sağlık hakkı ihlalinin bu süreçte yoğun bir şikâyet konusu olduğunu ifade eden Zeytun, “İşkencenin yaygın ve sistematik olarak gündeme geldiği bir başka alan ise, hapishanelerdir. OHAL ilanı ve uygulama süreciyle paralel olarak artış gösteren sürgünler, sağlık hakkı, işkence ve kötü muamele, disiplin soruşturmaları, tecrit etme, haberleşme, iletişim, aile görüşü haklarının kısıtlanması gibi ihlaller hapishanelerdeki başlıca hak ihlalleridir. Özellikle de sağlık hakkı ihlalinin bu süreçte yoğun bir şikâyet konusu olduğunu ifade etmek istiyoruz. Derneğimiz tarafından tespit edilen verilere göre hapishanelerde 402’si ağır olmak üzere toplam 1154 hasta mahpus adeta ölüme terk edilmiştir” dedi. 

‘ÇATIŞMASIZLIK ORTAMINA DÖNÜLMELİ’

Türkiye ve ağırlıklı olarak bölge kentlerinde silahlı çatışma ortamının hız kesmeden devam ettiğini söyleyen Zeytun, “2018 yılının ilk 6 ayında da yine asker, polis, PKK’li ve siviller yaşamını yitirdi. Kürt Sorunun çözümünde, on yıllarca denenen şiddete dayalı, devlet politikalarıyla yol alınmayacağı somut bir gerçektir. Ülkenin acil olarak toplumsal barış ve huzur ortamına ihtiyacı var. Bu nedenle de müzakere koşullarının sağlanması amacıyla çatışmasızlığa geri dönülmelidir.” dedi.

RAPORDA ÖNE ÇIKAN VERİLER

Bölge illerine dair son 6 aya dair Abdulselam İnce’nin açıkladığı  detaylı bilançodan öne çıkan veriler ise şöyle: “Bölge kentlerinde gerçekleşen silahlı çatışmalarda; 51 güvenlik görevlisi yaşamını yitirirken, 85’i de yaralandı. 132 PKK’li yaşamını yitirirken, en az 3’ü de yaralandı. 30 kadın öldürüldü veya intihar etti, 13 kadın yaralandı. 5 kadın cinsel saldırıya maruz kaldı. 44’ü çocuk bin 413 kişi gözaltına alındı. Türkiye’de 0-6 yaş arasındaki 700’ü aşkın çocuğunun annesiyle birlikte cezaevinde bulunuyor. 1’i çocuk 251 kişi tutuklandı. 32 kişi gözaltı yerleri dışında (sokak-ev baskını) işkence ve kötü muameleye maruz kaldı. 128 mahpus, cezaevinde işkence ve kötü muameleye maruz kaldı. 112 mahpus, gerekçe gösterilmeden sürgün/sevk edildi. 134 mahpus sağlık hakkı ihlaline maruz kaldı.

114 mahpus ve aileleri arasındaki görüşmeler engellendi. En az 11 mahpus tecrit ve izolâsyona maruz kaldı. İş cinayetlerinde 9 işçi yaşamını yitirdi, 10 işçi yaralandı. 1328 işçi, işten çıkarıldı. (Diyarbakır/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kocaeli'deki yağmur fabrikada çökmeye neden oldu

SONRAKİ HABER

Süleyman Soylu, fotoğraf sergisi yasağını "provokatif eylem olur" diye savundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa