27 Temmuz 2018 13:44

Süperpak işçileri 37 gündür grevde: Birlik içinde yaşamayı öğrendik

Süperpak'ın İzmir, Karaman ve Antep fabrikalarında grev sürüyor. İşçiler, 'Şartlarımız kabul edilmeyene kadar grevden asla geri dönmeyeceğiz' diyor.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Muhammed Abdulkadir ESEN

Ücretlerine zam yapılması talebiyle şirketin İzmir ve Karaman fabrikalarındaki işçilerle birlikte greve çıkan Süperpak Ambalaj'ın Antep fabrikası işçileri, 37 gündür alanda. İşçilerden Fatih Anlar, başlattıkları grevin aynı çatı altında birlik içerisinde yaşamayı öğrettiğini söylüyor.

Avusturya merkezli Mayr-MelnhofPackaging Şirketi'ne ait MM Süperpak Ambalaj'ın İzmir, Karaman ve Antep'te bulunan fabrikalarında çalışan yaklaşık 250 işçinin, şirket yönetiminin üretim düşüklüğünü neden göstererek ücretlerine zam yapmak istememesi üzerine başlattıkları grev 37'inci gününe girdi. Firmanın Antep’teki fabrikası önünde grevde olan Selüloz-İş Sendikası'na üye işçiler, talepleri kabul edilene kadar eylemlerini sürdüreceklerini söyledi.

Her gün sabah saat 08.00’de çalıştıkları fabrika önüne gelen işçiler, 40 dereceyi bulan güneşin altında akşam saat 17.00'ye kadar eylemlerini sürdürerek haklarına ulaşma kararlılığında.

‘GREV BİZE BİR OLMAYI ÖĞRETTİ’

Greve başlamadan önce işçi arkadaşlarının bir kısmında "dayanamayız, yapamayız" düşüncesinin hakim olduğunu paylaşan aynı zamanda Selüloz-İş Sendikası Antep Temsilcisi olan grevdeki işçilerden Fatih Anlar,  greve başladıktan sonra ise işçilerin adeta birbirleri ile kenetlendiğini ifade etti.

İşveren, çalışanlar arasında kırılma beklerken aksine daha güçlü bir birliktelik oluştuğunu belirten Anlar, “Çünkü hepimiz aynı sorunlar için ortak bir çatı altındayız. Herkes kendi sorunlarını unutup greve odaklandı. Grev bize tutumluluğu, az parayla geçinmeyi ve kavga ettiğimiz, kızdığımız, sevmediğimiz insanla aynı çatı altında birlik içerisinde yaşamayı öğretti” dedi.

‘BİZİM SAFIMIZ EMEK SAFI’

Ortada maruz kaldıkları büyük bir haksızlık olduğunu, susup “dilsiz şeytan” olmamak için greve çıktıklarını ifade eden Anlar, “Mücadelenin sonu nereye gidecek bilmiyoruz. Hazreti İbrahim ateşe atıldığında ateşe bir damla su taşıyan karıncaya sormuşlar; ‘Bir damla su ateşi mi söndürecek?’ O da ‘Belki bir faydası olmayacak ama safımız belli olsun’ demiş. Onlar bizden daha güçlü olabilirler, ancak bizler emekten yana olduğumuzu göstermek için greve çıktık” ifadelerini kullandı.

250 işçinin milyarlarca dolar sermayeye sahip olan holdinge kafa tuttuğunu sözlerine ekleyen Anlar, “Hak için mücadele ediyoruz. Şartlarımız kabul edilmeyene kadar grevden asla geri dönmeyeceğiz” diye konuştu. (Antep/MA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

'Belgeseli yaparken Yaşar Kemal’i hiç tanımadığımı fark ettim’

SONRAKİ HABER

Kocaeli'deki fabrika yangınında yaralanan işçi yaşam mücadelesini kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa