27 Temmuz 2018 00:57

TDB, fiili hizmet zammı taleplerini açıkladı

Türk Dişhekimleri Birliği fiili hizmet süresi zammına ilişkin yaptığı açıklamada, düzenlemede ayrım yapılmamasını istedi.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Türk Dişhekimleri Birliği, fiili hizmet süresi zammı ve emekli diş hekimi maaşlarına ilişkin açıklama yaptı. Bir kısım emekli dişhekimlerine ilave ödeme ile fiili hizmet süresi zammını da içeren yasa teklifinin Plan ve Bütçe Komisyonuna katılarak taleplerini illetikleri belirtilen açıklamada, “Ancak tasarıda isteklerimiz doğrultusunda bir değişiklik maalesef yapılamadı” denildi. 

Dişhekimlerinin büyük bir bölümünün kamunun güvencesi dışında bir işverene bağlı veya kendi adına serbest olarak mesleğini icra ettiği kaydedilen açıklamada, “Diğer yandan endüstri ve diğer iş kollarına yönelik iş ve işlemlerdeki katkı ve katma değer payları ve aynı oranda üstlendikleri riskler kamu kaynakları açısından da pozitif önem taşımaktadır. Yaptıkları işin 'sağlık' hizmeti olması nedeniyle esasen 'kamu hizmeti' verdikleri göz ardı edilmemelidir” denildi. 

'YILDA 120 GÜN OLMALI'

Bu nedenle diş hekimlerinin arasında ekonomik ve psikolojik ayrımına girilmeden yasanın tüm dişhekimlerini kapsaması istenilen açıklamada, talepler sıralandı. Öncelikle fiili hizmet süresi zammının yılda en az 120 gün olması ve sadece bundan sonraki çalışmalara değil, geçmişe dönük olarak da uygulanması gerektiği belirtilen açıklamada, kendi parasıyla prim ödeyip döner sermayesinin bir kısmını emekliliğine saydırmış olan dişhekimlerinin maaş zammında herhangi bir kesinti yapılmaması, SSK, Emekli Sandığı, Bağ-Kur hangi sosyal güvenlik kurumundan emekli olduğuna bakılmaksızın bütün emekli dişhekimlerinin maaşlarına aynı oranda zam yapılması istendi. Emekli maaşlarına yapılacak zammın kanun yayınlanır yayınlanmaz yürürlüğe girmesi talep edilen açıklamada, “Çalışan ya da çalışmayan bütün emekli dişhekimleri yapılan zamdan yararlanabilmelidir” denildi. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yunanistan'daki yangınla ilgili 'kundaklama' açıklaması

SONRAKİ HABER

1938 Dersim Katliamı'nın tanığı Dengbêj Silo Qiz hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa