26 Temmuz 2018 21:20

Gazeteci Gökhan Öner tahliye edildi 

Tutuklu gazeteci Gökhan Öner, yargılandığı davanın ilk duruşmasında adli kontrol uygulamasıyla tahliye edildi. 

Fotoğraf: MA

Paylaş

Denizli'de 28 Nisan günü gözaltına alınıp “örgüt üyeliği” suçlaması ile tutuklanan, KHK ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Gökhan Öner ile Mehmet Diler, Erol Beler, Muhlis Kayar ve Eyyüp Hansu hakkında açılan davanın ilk duruşması, Denizli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşma salonunda tek tutuklu sanık olan gazeteci Öner ve tutuksuz sanıkların yanı sıra avukatları hazır bulundu.

‘DİHA ANTİ DEMOKRATİK UYGULAMA OLAN KHK İLE KAPATILDI’

Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada savunma yapan Öner, 3 yıl boyunca Dicle Haber Ajansı’nda (DİHA) gazetecilik yaptığını belirterek şunları söyledi: 

“Gazetecilik yaptığım süre zarfında halkın haber alma özgürlüğü kapsamında çeşitli haberler yaptım. Ancak bu haberler herhangi bir örgütü övmeye yönelik değildir. Halkın haber alma özgürlüğü ile alakalıdır. Ülkemizde basına yönelik çok ciddi sansür ve baskı uygulamaları mevcuttur. DİHA bu baskıya karşı durarak tarafsız bir yayın yapmak için direnmiştir. Sadece burada çalışan bir gazeteciyim. Bu gazetede çalışmak suç olsaydı, devlet tarafından 2016 yılına kadar neden kapatılmamıştı. Bu ajans 2002 yılında kurulmuş ve kapatılana kadar da DİHA ile ilgili bir soruşturma açılmamıştır. DİHA antidemokratik bir uygulama olan KHK’ler ile kapatılmıştır. OHAL şuan kaldırılmıştır. Bu sebeple DİHA’nın kapatılması ve açılması konusunda bir engel yoktur. Hakkımda işlem yapılmasının sebebi ise asılsız bir ihbardır. Üzerime atılan suçlamaları kabul etmiyorum. Tahliyemi ve beraatımı talep ediyorum” dedi.

Diğer tutuksuz sanıklar da yaptıkları savunmalarında üzerlerine atılı suçlamaları kabul etmeyerek, beraatlarını talep etti.

Savunmaların ardından ara mütalaasını sunan savcı, Öner’in üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti gerekçesiyle tutukluluk halinin devamını talep etti.

‘İDDANAMEDE DİHA TERÖR ÖRGÜTÜ AJANSI GİBİ GÖSTERİLMİŞ’

Savunmasında savcılık mütalaasına katılmadıklarını belirten Öner’in avukatı Mazlum Demirbağ, iddia makamı tarafından belirtilen tutukluluk gerekçelerinin soyut olduğunu ifade etti. Müvekkilinin üzerine atılı suçların herhangi bir delile dayanmadığını söyleyen Demirbağ, müvekkilinin tahliyesini istedi.

‘3 MART 2019 TARİHİNE ERTELENDİ’

Savunmaların ardından duruşmaya kısa bir ara veren mahkeme heyeti, tutuklu kaldığı süreyi göz önüne alarak gazeteci Öner’in  adli kontrol hükümleri uygulanarak tahliyesine karar verdi. Diğer tutuksuz sanıklara dair adli kontrol hükümlerini kaldırıp, yurt dışı yasağının devamına karar veren heyet, bir sonraki duruşmayı ise 3 Mart 2019 tarihine erteledi. (Denizli/MA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Otomobiline bağladığı köpeği sürükleyen şahıs gözaltına alındı

SONRAKİ HABER

İller Bankası'nın belediyelere vereceği yeni kaynağını AKP dağıtacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa