BDP

BDP'den Başbakana: Haddini bil

BDP Eş Başkanları Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarına yanıt verdi.Demirtaş, hükümete gerçek çözümün, bir yol haritasını sunmaya ve Türkiye’yi bu kaostan çıkaracak gerçek eşitliği ve kardeşliği yaratacak formüller ve çözümle

Demirtaş, hükümete gerçek çözümün, bir yol haritasını sunmaya ve Türkiye’yi bu kaostan çıkaracak gerçek eşitliği ve kardeşliği yaratacak formüller ve çözümler üretmeye çatıştıklarını her fırsatta iletmeye çalıştıklarını söyledi. Bu tekliflerinin her defasında iktidar tarafından reddedildiğini belirten Demirtaş, “Olup bitenden sorumlu kişi Başbakandır” dedi.

‘HAKARETLE ÇÖZÜM GELMEZ’

“Bizi tehdit ederek, hakaret ederek barışı getiremez çözümü de getiremez” diyen Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “BDP ve Kürt halkı bugüne kadar çözüm için samimi yaklaşımlar ortaya koydular. Başbakan ve tayfası bu konuda ısrarcıysa hakaret ederek, tahrik ederek varacakları yerde o noktayı Türkiye açısından bir tehlike olarak görmek istemiyorsa kendisi bilir.”

‘SENİN İŞİN ÇÖZÜM ÜRETMEK’

Kandil’e gitmesini isteyen Erdoğan’ı eleştiren Demirtaş, “Senin işin Kandil’in yolunu göstermek değildir. Çözüm üret dağın yolunu bilen biliyor. Giden de gidiyor sen daha iyi biliyorsun. Senin işin PKK kuryeliği değil” dedi.

Demirtaş, “Sizin yaptığınız kirli işlerin Suriye genelinde yaptırdığınız işlerin bir gün ortaya çıkmayacağını sanmayın. Daha 34 kişinin kanı ellerinizde, bu konu kapandı mı zannediyorsunuz.  Ben sana alçak desem çukurun hatırı kalır” dedi.

‘DÜŞMANA SARILMADIM’

Demirtaş’ın ardından konuşan Kışanak da Şemdinli’deki karşılaşmaya da değinerek, “Ben Şemdinli’de bir düşmana sarılmadım. Ben çözüm için ölümü göze almış dağa çıkmış birine merhaba dedim” dedi. Kışanak, “Biz tokalaşırken ‘umarım bu sorunu çözeriz’ dedik. Görüntülerin tamamını yayınlasınlar. Onları oradan indirmek, sosyal hayata katmak her insanın görevidir” dedi.

Kışanak, “Kimse bizim geri adım atacağımızı zannetmesin. Başbakan haddini bilsin” dedi.

'ASKER YA DA SİVİL, İNSAN CANININ DEĞER YOK'

Afyonkarahisar’da 25 askerin ölümüne neden olan patlamaya da değinen Demirtaş, patlamanın sıradan bir olay olmadığını söyledi. Yaşamını yitiren askerlerin ailelerine başsağlığı dileyen Demirtaş, şunları söyledi: “Kaza mıdır başka bir şey midir bilemiyoruz. Bu hükümete güvenimiz kalmadığı için Afyon’da neler olduğunu hiç bir zaman öğrenemeyiz. Böyle bir olayda tek komutan sorgulanacak mı, Milli Savunma Bakanı bunun hesabını verecek mi merak ediyoruz.  Türkiye’de asker ya da sivil insan canının değerinin olmadığı ortada.” (DİYARBAKIR)

www.evrensel.net