26 Temmuz 2018 13:34

Iğdır'da elektrikleri kesilen 7 köy, 6 yıldır barajdan su taşıyor

Iğdır'ın Aralık ilçesine bağlı olan ve borçlarını ödemedikleri gerekçesiyle TEDAŞ'ın elektriğini kestiği 7 köy, 6 yıldır barajın kirli suyunu içiyor.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Mahmut RUVANAS

Iğdır'da borçlarını ödemedikleri gerekçesiyle TEDAŞ tarafından köylerine su sağlayan trafonun elektriği kesilen 7 köy, 6 yıldır barajın kirli suyunu içmek zorunda kalıyor.

Iğdır’ın Aralık ilçesine bağlı Hasahan, Kırçiçeği, Adetli, Hıdırlı, Karahacılı, Alekızıl ve Kolikent köylerinin suları 6 yıl önce elektrik borçlarını ödemedikleri için, o dönem bölgenin elektrik dağıtımını yapan şirket olan TEDAŞ tarafından kesildi. 7 köyün suyunun pompalanması için kurulan trafonun harcadığı elektrik borcunu ödeyemeyen köylülerin, gün geçtikçe borçları daha da arttı. Bir süre sonra 6 köy borçlarını öderken Hasahan köylülerinin bir kısmı kabaran elektrik faturalarını ödeyemedi. Bunun üzerine TEDAŞ suyun taşınmasını sağlayan trafonun elektriğini keserek 7 köyü de susuz bıraktı. Köylüler 6 yıldır gitmedikleri yetkili, çalmadık kapı bırakmamalarına rağmen su sorunlarını çözemedi.

‘7 KÖYÜN İÇME SUYU 6 YILDIR YOK!’

Karahacılı köyünden 76 yaşındaki Fazıl Güven, çay yapabilecek içme sularının bile olmadığına dikkat çekerek “Hasahan köyünden birkaç köylü su trafosunun elektrik parasını veremediği gerekçesiyle elektrik kesildi. TEDAŞ şimdi de ARAS Elektrik Dağıtım Şirketi oldu ama değişen bir şey olmadı. Devlet bize hiçbir destekte bulunmuyor. Muhtarlara para veriyoruz ama paralara ne oluyor bilmiyoruz. 6 yılı aşkın süredir ne içme suyumuz ne de ekinlerimizi sulayacak suyumuz var” dedi.

TEK İSTEKLERİ SU!

Köylüler olarak kirli baraj suyunu getirerek kullandıklarını aktaran Güven, “Şimdi evime gelen misafirlerime verecek bir damla içme suyum bile yok. Durumu kaymakama bildirdik. Kaymakam suyu yapacağını söyledi. Başka bölgeden 2 köye su götürdüler ama bizim köyümüz tekrar susuz kaldı. Tek isteğimiz bize su vermeleridir, başka bir şey istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

‘AĞAÇLARIMIZ KURUMAYA BAŞLADI’

Araçları olan köylülerin İslam (Kafir) köyünden içme suyunu getirdiğini söyleyen Güven, “Bizim gibi araçları olmayan da barajdan kirli su taşıyıp içiyor. Yetkililer artık sesimizi duysun. Üç beş kişi elektrik borcunu ödeyemedi diye 7 köyü susuz bırakmak nerede görülmüştür? Bu sıcakta susuzluktan kırılacağız. Herkesten ümidimizi kestik. Ağaçlarımız, bağ ve bahçelerimizin hepsi kurudu. Bu yıl hayvanlarımıza ne vereceğiz ne içireceğiz bilmiyoruz” diye konuştu.

‘SU TAŞIMAKTAN KOLLARIM ŞİŞTİ’

Hazal Güven ise, içme suları olmadığı için gelen misafirlerine bir çay bile ikram edemediklerini söyleyerek “İçecek ve yemek yapacak suyumuz yok. Ne ekinlerimiz için ne de içmek için bize su vermiyorlar” dedi. Bidonlarla barajdan su taşıdıklarını dile getiren Güven şu çağrıda bulundu: Su taşımaktan kollarım şişmiş ve sürekli ağrıyor. Barajdan aldığımız su, içilmeyecek derecede kirli ama başka çaremiz olmadığı için içiyoruz. Köyde perişan durumdayız. Biz de bu devlete vergi ödüyoruz. Bize de yardımcı olsunlar. (Iğdır/MA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Hastaneye götürülmeyen Leyla Güven'e 1 ay görüş yasağı verildi

SONRAKİ HABER

TGS ve 9 Eylül gazetesi arasında anlaşma sağlandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa