26 Temmuz 2018 13:05

Açlık sınırı 1738 liraya, yoksulluk sınırı 5 bin 662 liraya yükseldi

Türk-İş, 4 kişilik bir ailenin açlık sınırının temmuz ayında önceki aya göre yüzde 1.4 artarak 1738 liraya yükseldiğini açıkladı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), temmuzda dört kişilik bir ailenin açlık sınırının bir önceki aya göre yüzde 1.4 artarak 1738 liraya yükseldiğini açıkladı. Türk-İş’in hesaplamalarına göre, dört kişilik ailenin yoksulluk sınırı da 5 bin 662 liraya çıktı. Asgari ücret ise halen 1603 lira olarak uygulanıyor.

Türk-İş araştırmasının 2018 temmuz ayı sonucuna göre;

  1. Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 1738,37 lira
  2. Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 5 bin 662,46 lira oldu
  3. Bir çalışanın -sadece kendisinin- yapması gereken yaşama maliyeti ise aylık 2 bin 136,28 lira olarak hesaplandı

Türk-İş’ten yapılan açıklamada, “Uygulanan ekonomik politikalarda gündemi faiz ve döviz kurundaki gelişmeler meşgul ederken, özellikle gıda fiyatlarının mevsim normallerinin üstüne çıkması ve sürekli değişim göstermesi enflasyona olumsuz yansıyor. Aylık ve ücretlere sonradan gerçekleşen enflasyon farkının verilmesi, başta çalışanlar olmak üzere dar ve sabit gelirli kesimlerin geçim şartlarını iyileştirmeye yetmiyor. Türk-İş, çalışanların geçim şartlarını 31 yıldan bu yana aralıksız olarak her ay düzenli olarak yaptığı ‘açlık ve yoksulluk sınırı’ araştırması ile ortaya koyuyor” denildi. (Ankara/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Enzo Roco, Beşiktaş'la 4 yıllığına anlaştı

SONRAKİ HABER

1938 Dersim Katliamı'nın tanığı Dengbêj Silo Qiz hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa