26 Temmuz 2018 11:50

İsveç, bu kez de 78 yaşındaki felçli kadını sınır dışı ediyor

Elin Ersson'un bir mültecinin uçakla sınır dışı edilmesine engel olmasıyla gündem olan İsveç, bu kez de felçli ve yaşlı bir kadını sınır dışı ediyor.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm

İsveç, sığınma talebini reddettiği felçli ve sara hastası 78 yaşındaki İranlı kadını sınır dışı etme ve İran’a gönderme kararı aldı.

İranlı Fozieh Dinar, bundan 4 yıl önce beyin kanması geçirmesi sonucu kısmi felç oldu. Çocukları bakımına yardımcı olmak için kendisini İsveç’e getirdi. Ancak kadının durumu giderek daha da kötüleşti. Göçmen dairesi, Dinar’ın İsveç’te kalma hakkı olmadığını belirterek sınır dışı edilmesi ve İran’a gönderilmesini kararlaştırdı. Ancak tekerlekli sandalyeye bağımlı kadının nasıl İran’a gideceği bir sorun oluşturuyor.

ŞİRKETLER BİLET SATMAK İSTEMİYOR

Çocukları, sınır dışı kararı verilmesinden sonra pek çok havacılık şirketiyle görüştü. Ancak hiçbiri bilet satmaya yanaşmadı. Çünkü doktor raporunda Dinar’ın seyahat etmeye elverişli olmadığı belirtiliyor.

Havacılık şirketlerinin bilet satmayı reddetmesi üzerine durumu göçmen bürosuna bildiren çocuklarına Dinar’ı trenle İran’a göndermeleri önerildi.

Aftonbladet gazetesine açıklamalarda bulunan yaşlı kadının kızı Baha Dinar, annesinin tren yolculuğuna dayanamayacağını söyleyerek “Bir toplantıya annemizi de alarak görmeleri için göçmen dairesine gittik. Ama onu görmek istemediler, sadece bizimle konuşmak istediklerini söylediler. Onlar insanın kendisine değil kağıtlara bakıyor” diyerek göçmen bürosunun tutumuna tepki gösterdi.

‘İRAN’DA BAKACAK KİMSESİ YOK’

Göçmen bürosunun sınır dışı edilme kararında Foizeh Dinar’ın İran’da gerekli sağlık hizmetlerini alamayacağını gösteremediği de belirtiliyor.

İran’da annesine bakacak kimse olmadığını söyleyen Baha Dinar, “Babam 82 yaşında ve iki kez ameliyat oldu. Kendisi birkaç metre yürüyemiyor” dedi.

Kendilerinin annelerinin sağlık ve bakımını yaptıklarını, altını değiştirdiklerini söyleyen Baha Dinar, “Ama biz sağlıkçı ve profesyonel değiliz. Onu dolaylı olarak öldürüyoruz duygusuna kapılıyoruz. Bizim için önemli olan sağlık personelinden düzenli yardım alması. Ne kadar yaşayacağını bilmiyoruz. 1 ay? 1 yıl? Eğer sara geçirirse bu onun sonu olabilir” şeklinde konuştu.

AFGAN MÜLTECİYİ SINIR DIŞI ETMEYE ÇALIŞMASIYLA GÜNDEME GELMİŞTİ

İsveç, dün de 52 yaşındaki bir Afgan mülteciyi sınır dışı etmek istemesiyle gündeme gelmişti. 21 yaşındaki İsveçli  Elin Ersson, "Bu mülteciyi ölüme gönderiyorlar, izin vermeyeceğim" diyerek THY uçağını durdurup Afgan mültecinin sınır dışı edilmesini engellemişti.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Turgutluspor-Karşıyaka maçında taraftarlar birbirine girdi

SONRAKİ HABER

BDDK'nın yetkileri Merkez Bankası'na devrediliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa