25 Temmuz 2018 16:37

‘Seyhan Devlet Hastanesi’nde neler oluyor?’

CHP Milletvekili Müzeyyen Şevkin, sıkça şikayetlerin geldiği ve bir doktorun darbedildiği Seyhan Devlet Hastanesi'nde yaşananları Meclise taşıdı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, yoğun şikayetlerin geldiği ve son olarak bir doktorun darbedildiği Seyhan Devlet Hastanesi'nde yaşanan sorunları Meclis gündemine taşıdı.

'İDDİALAR ARAŞTIRILDI MI?'

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle sunulan soru önergesinde Şevkin, Seyhan Devlet Hastanesi Acil Servisi'nde kapasitenin yüzde 500’üne yakın hasta kabul edilmesi nedeniyle Dr. Mazlum Işık’ın yoğunluğa ve aciliyete dayalı nedenlerden ötürü bazı hasta yakınlarının fiili saldırısına maruz kaldığını ifade etti.

Türkiye genelinde yaşanan şiddet olaylarının sıklığı incelendiğinde, acil servislerin psikiyatri servislerinden sonra ikinci sırada yer aldığını dile getiren Şevkin, Bakan Koca’nın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde şu soruları sordu:

“■ Toplumumuz acil servis ve sevk konusunda bilinçlendirilmekte midir? Hizmetlerin daha etkili kullanımı konusunda teşvik edilmekte midir?

■ Acil servislerde hizmetlerin aksamaması için alınan önlemler nelerdir? Acil servis çalışanlarının, doktorların, hasta ve hasta yakınlarının memnuniyetinin sağlanması için istek ve önerileri dikkate alınmakta mıdır?

■ Türkiye genelindeki hastanelerin acil servislerinde 2002-2018 yılları arasında kaç şiddet olayı yaşanmıştır? Yaşanan bu şiddet olayları sonrasında herhangi bir önlem alınmış mıdır? Alınmışsa nelerdir?

■ Adana Seyhan Devlet Hastanesi’nde personel sayısının azlığı ve personelin sık sık değişmesinin yanı sıra personele mobbing uygulandığına yönelik iddialar araştırılmış mıdır?

■ Personelin güvenliğinin sağlanması için gerekli tedbirler alınacak mıdır?

■ Hastanedeki klimalar ve güvenlik personelinin yetersizliği, enjeksiyon yerindeki havasızlık, yönlendirme noksanlığı, gözlem odasında hasta muayenesi, 4 TL’ye ihale edilen yemeklerin kalitesiz ve sağlıksız olduğuna yönelik şikayetler Bakanlığınızı harekete geçirecek midir?” (Adana/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sarayburnu'daki bot kazasının davasında Soma hukuksuzluğu kriter oldu

SONRAKİ HABER

1938 Dersim Katliamı'nın tanığı Dengbêj Silo Qiz hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa