25 Temmuz 2018 15:50

Basra’dan federal bölge statüsü talebi

Basra’da elektrik kesintileri ve yolsuzluklara karşı gösteriler devam ederken kent meclisi üyeleri, federal bölge olma talebini yineledi.

Fotoğraf: Hayder Abu Rizq/AA

Paylaş

Irak’ın en güneyindeki petrol zengini Basra’da hizmet yoksunluğu, elektrik kesintileri ve yolsuzluklara karşı gösteriler devam ederken kent meclisi üyeleri, imza toplayarak vilayetin Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) gibi federal bir bölge olması talebini yeniledi.

Basra’da, kent meclisi üyeleri, imza topladı. Russia Today Arapça’nın haberine göre, meclis bu imzaları federal hükümete sunarak vilayetin federal bir bölge olmasını talep edecek.

‘BASRA’NIN KENDİ ZENGİNLİKLERİNİ KULLANABİLMESİ İÇİN’

Basra Vilayet Meclisi üyesi Mecid el Hasani, “Basra’nın kendi zenginliklerini kullanabilmesi ve gelişmesi için, kentin (federal) bir bölge olması gerekli. Bu Irak’tan ayrılma anlamı taşımıyor, sadece kent halkının talebi bu yönde” dedi.

Yıllardır, Irak parlamentosunda Basra’nın bazı vekilleri kentin federal bir statü kazanması için çalışıyor ancak bu talep diğer partiler tarafından reddediliyor.

Irak’ın tek gelir kaynağı ham petrol ihracatının yüzde 65’ini tedarik eden güneydeki Basra vilayetinde, 8 Temmuz Pazar günü başlayan gösteriler Zikar, Babil, Meysan, Divaniyye, Necef, Kerbela ve son olarak da başkent Bağdat’a sıçramıştı. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tutuklu Gazeteci İdris Yılmaz’la dayanışma kampanyası

SONRAKİ HABER

Süper Lig'de ilk kadın kulüp başkanı Berna Gözbaşı oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa