25 Temmuz 2018 15:06

Alman iç istihbaratı, AKP bağlantılı örgütü izliyor

Alman iç istihbarat teşkilatı, AKP'ye yakınlığıyla bilinen Avrupalı Türk Demokratlar Birliği'nin faaliyetlerini mercek altına aldıklarını belirtti.

BfV Başkanı Hans Georg Maassen (Fotoğraf: Cüneyt Karadağ/AA)

Paylaş

Alman iç istihbarat teşkilatı BfV’nin Başkanı Hans Georg Maassen, AKP’ye yakınlığıyla bilinen Avrupalı Türk Demokratlar Birliği'nin (UETD) faaliyetlerinin anayasal düzen ile uyumlu olmadığını belirterek, kuruluşun iç istihbaratça izlendiğini açıkladı.

DW Türkçe’nin haberine göre Maassen, kurumun 2017 yılı raporunun açıklandığı basın toplantısında, UETD hakkında eleştirel ifadeler kullandı. “UETD’yi milliyetçi bir grup” olarak tanımladıklarını söyleyen BfV Başkanı Maassen, “UETD’yi özgürlükçü, demokratik ilkelerin oluşturduğu anayasal düzen ile uyumlu olmayan bir grup olarak değerlendiriyoruz” dedi. Maassen, “Peki UETD’yi izliyor musunuz?” sorusuna da “evet” yanıtını verdi.

‘AKP’Nİ LOBİ KURULUŞU’

Geçmişte muhalefet partilerinin, UETD’nin iç istihbarat servisi tarafından “İzlemeye alınması” yönünde yaptığı çağrılar, hükümet tarafından kabul görmemişti.  BfV’nin dün açıklanan 2017 raporunda ise UETD’nin kuruluş statüsünde, herhangi bir siyasi amaç gütmeyen sivil toplum kuruluşu görüntüsü verdiği, ancak gerçekte ise “AKP’nin lobi kuruluşu gibi” hareket ettiği belirtildi.

‘AKP’NİN ÇIKARLARINI SAVUNUYOR’

Köln merkezli UETD’nin AKP iktidarının çıkarlarını savunduğuna işaret edilirken, “UETD, Adalet ve Kalkınma Partisinin gayriresmi yurt dışı örgütlenmesidir” denildi.

16 Nisan 2017 tarihindeki anayasa referandumu sürecine de değinilen raporda, “UETD, Almanya’da yaşayan ve seçme hakkı olan Türklerin, tartışmalı değişikliklerin kabulü doğrultusunda oy vermeleri konusunda sert bir kampanya yürüttü” ifadesi kullanıldı.

Mayıs ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla Saraybosna’da düzenlenen genel kurul toplantısında UETD ismi Uluslararası Demokratlar Birliği (UİD) olarak değiştirilmişti.

Raporun 2017 yılına ışık tuttuğuna, bu nedenle “UETD” ismine yer verildiğine dikkat çeken yetkililer, isim değişikliğinin, ilgili kuruluşun izlendiği gerçeğini değiştirmediğini kaydetti.

‘MİT FAALİYETLERİ ENDİŞEYE YOL AÇIYOR’

BfV Başkanı Maassen Berlin’deki basın toplantısında ayrıca Milli İstihbarat Teşkilatının (MİT) Almanya’daki istihbarat faaliyetleri konusunda da “endişeli” olduklarını ve bu nedenle bu yıl açıklanan raporlarında bu faaliyetlere kapsamlı bir şekilde yer verdiklerini söyledi.

Maassen, “Bu faaliyetler bizde endişeye yol açıyor. Çünkü bu faaliyetler, espiyonaj nedeniyle bazı kişilerin Almanya’da tutuklanması ve yargılanması noktasına geldi. Raporumuzda bu endişe ifade buluyor” diye konuştu.

MİT’i “partner” olarak tanımlayan Maassen, “Öte yandan Türk istihbaratının Almanya’da istihbarat faaliyetleri yürütmesi bizim açımızdan kesinlikle kabul edilemez” dedi.  Raporda, MİT’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kontrolünde olduğuna ve Almanya’daki farklı Türkiye temsilciliklerinde akredite görevlileri bulunduğuna dikkat çekilirken, söz konusu görevlilerin, “Türkiye toplumunun ötesinde Almanya’da kamuoyu oluşum sürecine de nüfuz etmeye çalıştıkları” ileri sürüldü. Raporda ayrıca MİT’in yurt dışındaki asli görevi “Muhaliflerin ortaya çıkarılması” olarak ifade edildi, en yüksek önceliğinin de Gülen yapılanması olduğu aktarıldı. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

'AKP, bedellinin '94 doğumluları da kapsaması için önerge verecek'

SONRAKİ HABER

Balçova'da kadın hakları tartışıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa