25 Temmuz 2018 13:30

Erdoğan: Bu sistemde her an her şey olabilir

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 'Bu sistemde her an her şey olabilir, hiçbir şeyin garantisi yoktur. Atanmış olanlar da görevden alınabilir' dedi.

Fotoğraf: Cumhurbaşkanlığı - Murat Çetinmühürdar/AA

Paylaş

BRIC Zirvesi için Güney Afrika’ya ziyareti öncesinde havalimanında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "Bu sistemde her an her şey olabilir, hiçbir şeyin garantisi yoktur. Atanmış olanlar da görevden alınabilir" dedi.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

■ BRIC zirvesine katılmak üzere Güney Afrika’ya hareket ediyoruz. 5 ülke aynı zamanda Türkiye gibi G20 ülkesi. Ülkemiz İslam İşbirliği Teşkilatı Dönem Başkanı olarak katılıyor. Türkiye ile BRIC arasında ilk yüksek düzeyli görüşmeyi ifade etmektedir. Zirvede ikili görüşmelerim olacak ve işadamlarıyla, kanaat önderleriyle bir araya geleceğiz.

■ BRIC Zirvesi’nden sonra Zambiya’ya bir ziyaret gerçekleştireceğim. Bu ziyaret Zambiya’ya ilk resmi ziyarettir. Ziyaretim Afrika kıtası ile ilişkilerimizi derinleştirme kararlılığımızı ortaya koyuyor. Bu aynı zamanda iade-i ziyaret olacaktır. Afrika ile birlikte hareket etmeyi arzu ediyoruz.

■ Suriye’deki gelişmeler istenilen istikamette henüz gelişmiyor. Tek yer Afrin’dir, Cerablus’tur, El-Bab’dır. Bazı görüşmeler, anlaşmaları Menbic konusunda yaptık. Bunları a’dan z’ye tekrar ele alacağız. Dara konusu var, bu konuyu tekrar gündemimize alacağız, İdlib’i tekrar ele alacağız. Biz de istiyoruz ki Suriye halkı bu saldırılardan ve bölgedeki bazı örgütlerin acımasız saldırılarından da koruma altına alınmış olsun.

■ Yaptırımlarla ilgili bizim ABD nasıl bir stratejik ortağımız ise bizim dünyada diğer stratejik ilişkimiz olanlarla ilişkimizi kesmek, bizim bağımsızlık anlayışımıza ters düşer. Komşumuz olacak, stratejik ortağım olacak. Aynı şekilde burada kazan-kazan esasına göre pek çok gelişmeler var. Biz bunu Obama döneminde de söyledik. Şu anda da söylüyoruz. Farklı yerlerden bize ulaşması bizleri ayrıca üzmektedir.

■ Sayın Başkan gerçekten bu konularda iyi bir duruş sergilemiştir. Bu duruşunun devam edeceğine inanıyorum.

■ Şimdi Güney Afrika’ya gidiş gelişte çalışacağız. Ofisler üzerinde kimleri nereye atayalım. Birçok arkadaşlarımız isimleri üzerinde görüşbirliğine vardığımız zaman, kendileriyle de görüştüğümüz zaman isimler belli olacaktır. 15-20 gün içerisinde bu işi tamamlamış oluruz.

■ Bu sistemde her an her şey olabilir, hiçbir şeyin garantisi yoktur. Atanmış olanlar da görevden alınabilir. Başarılı olmaya mahkumuz. Başarılı olacağız. (HABER MERKEZİ)

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Finlandiya’da imece usulü körfez temizliği

SONRAKİ HABER

Saadet öğretmen intihardan önce 'öğrencilerin önünde bana yumruk attılar' demiş

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa