25 Temmuz 2018 13:18

Finlandiya’da imece usulü körfez temizliği

Siver Körfezi civarındaki adalarda yaşayan halk, boğaz ve körfezde imece usulü temizlik yapıyor.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm

Helsinki’nin 33 kilometre kuzeyindeki Siver Körfezi civarındaki adalarda yaşayan halk, boğaz ve körfezi imece usulü temizliyor.

Sivertören Adası’nı Helsinki’ye bağlayan küçük boğazda yosun ve sazlar giderek arttığı için halk, yetkililerden soruna çözüm getirilmesini istemiş, yetkililerin yeterli ilgiyi göstermemesi üzerine de yerel bir doğayı koruma derneği kurmayı kararlaştırmıştı.

Kendi aralarında para toplayarak saz ve yosunları temizleyecek aletler satın alan halk ve boğazı temizlemeye başladı.

Finlandiya Ulusal Haber Ajansı Yle, bir makaleyle Siver Körfezi civarında yaşayan halkın imece usulü gerçekleştirdiği boğaz ve körfez temizliğini kamuoyuna duyurdu.

Derneğin Başkanı Kirsi-Marja Vakkala, “Komşularımızla yakın dayanışma içindeyiz ve her yaz bir kaç kez imece usulü Siver Körfezi’ni temizliyoruz” dedi.

Toplam 2 bin saatlik bir ortak çalışmanın sonucu boğazı büyük ölçüde temizlediklerini ve botların geçeceği duruma getirdiklerini söyleyen Vakkala, “Boğazı genişleterek körfeze denizden su akmasını kolaylaştırdık. Körfeze gelen soğuk sullar sazlar ve yosunların oluşması ve büyümesini engelliyor. Bu sadece bölgede oturan bizler için değil balıklar ve kuşlar için de iyi. Şimdiden körfezdeki levreklerin çoğaldığını fark ettik” şeklinde konuştu.

Derneğin üyelerinden Olle Grönlund da, çalışmalarının sonuç verdiğini suyun daha temiz olduğunu ve herkesin durumdan memnun olduğunu söyledi.

Halk, boğazı ulaşıma daha elverişli hale getirmek için güz aylarında boğazın ortasında bulunan büyük kayaları kaldırmayı ve böylece körfezi daha elverişili bir hale getirmeyi amaçlıyor.

Bunun gerçekleşebilmesi için toprak sahipleri ve Bölge Yönetim Kurumu’ndan onay aldıklarını söyleyen Vakkala, “Tüm bunları gerçekleştirebilmek için Avrupa Birliği fonlarından 52 bin avro yardım aldık. Ama bu miktar bizim masraflarımızın sadece yüzde 30’unu karşılıyor. Geri kalanını kendi aramızda topluyor ve bağış kampanları düzenliyoruz” dedi.

Baltık Denizi’ni kirlilikten arındırmak amacıyla kurulan John Nurmine Vakfı Müdürü Marjukka Porvari, Siver Körfezi’ni temizlemek için yapılan çalışmaların benzerlerinin Finlandiya’nın pek çok yerinde sürdürüldüğünü belirterek “İnsanlar kendi yakınlarındaki su, göl ve körfezleri korumak için aktifler. Ama sadece su kalitesi yükseltilerek Baltık denizi kurtarılamaz ama yapılan her şey olumlu” dedi.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Günlük 10 dolarla 13 ülke, 108 şehir gezdi

SONRAKİ HABER

Saadet öğretmen intihardan önce 'öğrencilerin önünde bana yumruk attılar' demiş

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa