25 Temmuz 2018 09:29

Bakan Albayrak: Kamu harcamalarında tasarruf tedbirleri alınıyor

Berat Albayrak, yeni Orta Vadeli Program'a (OVP) ilişkin açıklamasında 'kamu harcamalarında tasarruf' vurgusu yaptı.

Fotoğraf: Mehmet Acar/AA

Paylaş

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yeni Orta Vadeli Program'a (OVP) ilişkin açıklamasında kamu harcamalarıyla ilgili tasarruf tedbirlerinin alınmaya başlanacağını dile getirdi.

Bakan Albayrak, yaptığı yazılı açıklamada, Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak, OVP'nin hazırlanması için istişare toplantılarını devam ettirdiklerini aktardı.

Önceki gün akademisyenlerle yaptıkları toplantının ardından dün iş insanlarıyla bir araya geldiklerini anlatan Albayrak, yaptıkları toplantıda enflasyonla mücadele, sürdürülebilir ve sağlıklı büyüme sağlanması, bütçe disiplini, Türkiye’nin yeni döneme ilişkin potansiyelinin belirlenmesi gibi tüm konu başlıklarında katılımcıların görüşlerinin dinlendiğini ifade etti.

Albayrak, "Mali alanda atılacak adımlarla enflasyonla mücadele sürecine azami katkı verilecektir.  Açıklanacak yeni plan (OVP) ile enflasyonda düşüşe odaklı bir çerçeve ortaya koyulacaktır. Yeni planın ve atılacak adımların enflasyonla mücadele için vereceği katkı kısa sürede görünür olacak ve tedbirler kararlılıkla alınacaktır. Enflasyonla mücadele, büyüme hedefleri kapsamında atılacak adımlarla eş güdüm içerisinde, bütüncül bir yaklaşımla ve birbirini tamamlayıcı politikalarla yürütülecektir" şeklinde konuştu.

Berat Albayrak, 2018 mali yılı için kamu harcamalarıyla ilgili tasarruf tedbirlerinin alınmaya başladığını ifade ederek, "kamu nakit varlıklarının tek elden yönetilmesi ve verimliliğini sağlayacak olan tek hazine hesap uygulamasının yaygınlaştırılmasıyla alakalı yasal düzenlemelerin hayata geçirileceğini" bildirdi. (AA)

{{356860}}

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Cumhurbaşkanı başdanışmanları atandı

SONRAKİ HABER

Komiserliğe geçiş sınavı soruşturmasında 34 gözaltı kararı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...