24 Temmuz 2018 20:28

Finlandiya’da bir kişi, yediği yemekleri ödemeyince tutuklandı

Finlandiya’da mahkeme, restoranlarda yemek yedikten sonra hesabı ödemeyen kişiyi dolandırıcılık suçundan tutukladı.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de mahkeme, restoranlarda yemek yedikten sonra hesabı ödemeyen kişiyi dolandırıcılık suçundan tutukladı.

Söz konusu kişinin geçtiğimiz yılın son 6 ayında 24, bu yılın içinde de 9 kez yemek yediği halde hesabı ödemediği belirtildi. 48 yaşındaki kişi, geçtiğimiz Perşembe günü Helsinki’de bir restoranda karnını doyurduktan sonra hesabı ödemeyince polis çağırıldı. Gözaltına alınan kişi, aç ve susuz kaldığı için restorana gidip karnını doyurduğunu ve parası olmadığı için hesabı ödeyemediğini söyleyerek kendisini savundu. 

Finlandiya Ulusal Haber Ajansı Yle’ye açıklamalarda bulunan Komiser Pekka Seppälä, “150 avro tutarında ördek, bira, tatlı ve meyve ısmarladı. Sicilini göz önüne aldığımızda bu davranışlarını değiştireceğini sanmamız için bir neden yok. Kendisi de, polise bir kaç kez bu alışkanlığını sona erdirmeyeceğini söyledi” dedi.

Seppälä, söz konusu kişinin iyi giyindiğini ve normal davranışlarda bulunduğunu, yemeği yedikten sonra suçunu gizleme girişiminde bulunmadığını belirterek “Sakin bir şekilde garsonun hesabı getirmesini bekliyor ve parası olmadığını söylüyor. Daha sonra da restoranın ne yapacağını bekliyor” dedi.

Söz konusu kişi, geçtiğimiz yılın Aralık ayında hesabı ödemediği için 24 dolandırıcılık ve 4 hırsızlık suçlarından koşulsuz 8 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Üst mahkemeye itiraz ettiği için cezası kesinleşmediğinden serbest bırakılmıştı.

Avukatının ücretini devlet ödemiş ve mahkeme kararında “Adamın ekonomik durumu göz önüne alındığında bu para tutarı devlet için bir zarardır” ifadelerine yer verilmişti. (Stockholm/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

OHAL’i kalıcı hale getiren kanun teklifi kabul edildi

SONRAKİ HABER

Avusturya'da "İbiza skandalı" soruşturmasında çok sayıda kişi gözaltına alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa