24 Temmuz 2018 18:45

BM’den Kıbrıs için yeni adım

Birleşmiş Milletlerin Kıbrıs Temsilcisi Jane Holl Lute, adada kalıcı çözüm için iki tarafın liderleriyle görüştü.

Paylaş

Birleşmiş Milletlerin Kıbrıs Temsilcisi Jane Holl Lute, adada kalıcı çözüm için iki tarafın liderleriyle görüştü. ABD’nin eski iç güvenlik bakan yardımcısı olan Lute, dün sabah saatlerinde Güney Kıbrıs (Kıbrıs Cumhuriyeti) Lideri Nikos Anastasiadis ile bir araya geldi.

Üç saatlik görüşmenin ardından başkent Lefkoşa’da BM kontrolündeki Yeşil Hat’ı geçerek Kuzey Kıbrıs (KKTC) Lideri Mustafa Akıncı ile buluştu. Basına ise açıklama yapılmadı. Temaslarının ardından New York’a dönen Lute, daha sonra tekrar Avrupa’ya gelerek Atina, Ankara, Londra ve Brüksel’de temaslarda bulunacak.

Lute, görüşmelerin ardından BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e bir rapor sunarak tarafların yeni bir müzakere turuna ne kadar hazır olduklarına dair izlenimlerini paylaşacak.

NE OLMUŞTU?

Kıbrıs’ta tarafların, adanın tekrar birleşmesini sağlamak için BM girişiminde ve garantör devletler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin katılımıyla Temmuz 2017’de gerçekleştirdiği görüşmeler, adadaki Türk askerlerinin varlığı ve Rumların mülkiyet hakları konularında uzlaşma sağlanamaması nedeniyle başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

İsviçre görüşmelerinin başarısız olmasından sonra bir açıklama yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Türk tarafının üzerine düşeni yaptığını ileri sürmüştü. Ancak Türkiye’nin garantör devlet statüsünden ise vazgeçmeyeceği açıklanmıştı.

Geçen nisan ayında da taraflar BM girişiminde gayriresmi bir yemek toplantısında bir araya gelmiş, ancak o toplantıdan da müzakereleri canlandırma konusunda somut bir sonuç çıkmamıştı. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İran’da ne oldu? Ne oluyor?

SONRAKİ HABER

Almanya Protestan Kilisesi'nde 770 cinsel istismar vakası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa