24 Temmuz 2018 14:21

Adana'da uyarılara rağmen önlem alınmayan hastanede doktor darbedildi

Adana Tabip Odası ve SES'in geçtiğimiz hafta uyarıda bulunarak önlem alınmasını istediği Adana Seyhan Devlet Hastanesi’nde bir doktor darbedildi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Adana Tabip Odası ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) yöneticilerinin geçtiğimiz günlerde önlem alınması için basın yoluyla uyarıda bulunduğu Adana Seyhan Devlet Hastanesi’nde bir doktor darbedildi. Çağrılara rağmen alınmayan önlemler sonucu Adana Seyhan Devlet Hastanesi Acil Servis Nöbetçi Doktoru M.I., hasta ve yakınlarınca saldırıya uğradı.

Adana Tabip Odası’nın edindiği bilgiye göre bir hasta ve hasta yakını, Adana Seyhan Devlet Hastanesi Acil Servisine pazar günü öğleden sonra müracaat ederek üroloji hekimine tedavi olmak istediğini belirtti. Görevli Acil Servis Nöbetçi Doktoru M.I’nıın, hastayı muayene etmek istemesi, ona göre üroloji uzmanına danışacağını belirtmesine rağmen hasta, üroloji uzmanına doğrudan gitmek istedi. Muayeneyi reddeden hasta yakınları küfürler savurarak Dr. M.I.’yı darbetti.  Aldığı darbeler sonucunda M.I.’nın yüzünde ve vücudunun kol ve ayak bölgesinde ekimoz ve ödemler oluştu. Ayrıca kafasına aldığı darbeler sebebiyle beyin cerrahi uzmanı tarafından muayene edilip tomografisi çekildi. Bulantı ve kusmaları da olan M.I., Beyin Cerrahi Yoğun Bakım Servisine yatırılarak müşahede altına alındı.

‘SEYHAN DEVLET HASTANESİ ACİL SERVİSİ BAŞKA ŞİDDET VAKALARINA GEBE’

Yaşanan şiddet olayına ilişkin Adana Tabip Odasında bir araya gelen Adana Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Ahmet Hilal ve yönetim kurulu üyesi Dr. Muhsin İnal, SES Adana Şube Başkanı Muzaffer Yüksel ile TTB MKÜ Dr. Yaşar Ulutaş, hastanede göz göre göre şiddet vakası yaşandığını, hekime şiddeti şiddetle kınadıklarını, suçluların en ağır cezaya çarptırılmalarını istediklerini açıkladı.

Şiddet olayına ilişkin ATO ve SES yönetim kurulu adına açıklama yapan Prof. Dr. Ahmet Hilal, “Geçtiğimiz hafta Adana Tabip Odamız, SES ve TTB temsilcileri tarafından acil serviste inceleme yapılmış ve inceleme yapan heyet tarafından çeşitli önerilerde bulunulmuştu. Uyarılara rağmen alınmayan önlemler nedeniyle maalesef acil servis çalışanı bir hekim arkadaşımız darbedilmiştir.  Ne yazık ki, anlamlı bir önlem alınmadığı ve şiddet olasılığının devam etmekte olduğu görülmektedir. Bir kez daha söylüyoruz, Seyhan Devlet Hastanesi acil servisi başka şiddet vakalarına gebedir.” dedi.

‘OLAYIN TAKİPÇİSİYİZ’

Seyhan Devlet Hastanesi Acil Servisindeki çalışma düzeni ve ortamı, çalışan doktor, hemşire ve personel sayılarının yetersizliği, sağlıkta dönüşümle gelen performans sistemi zaten ‘şiddet’ sinyalleri vermeye başlamıştı. Çalışma sistemindeki yanlışlık çalışanlar tarafından defalarca yöneticilere iletilmiş ama bir sonuç alınamamıştı. İdarecileri, çalışanlarını korumak için gerekli önlemleri almaya, hastane işleyişi belirlenirken çalışanlarının sesini dinlemeye davet eder, Adana Tabip Odası olarak sağlıkta şiddetin sona ermesi için bu tip olayların takipçisi olacağımızı bir kez daha belirtiriz” diye konuştu. (Adana/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Devlet Denetleme Kuruluna verilen süper yetkiye tepki

SONRAKİ HABER

Savunma Bakanı Hulusi Akar: Bedelli askerlikten 688 milyon lira tahsil edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa