24 Temmuz 2018 12:18

Facebook, ırkçı sayfayı koruyor

Facebook’un ırkçı örgüt İngiliz Savunma Birliği’nin eski lideri Tommy Robinson’un hayran sayfasına koruma sağladığı belirtiliyor.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Facebook’un ırkçı örgüt İngiliz Savunma Birliği’nin (EDL) eski lideri Tommy Robinson’un hesabına koruma sağladığı ve göçmen karşıtı paylaşımlara izin verdiği belirtiliyor.

Şiddet, nefret söylemi ve ırkçılık içeren görsel ve videoların sayfadan otomatik olarak silinmediği ve bunlara anında müdahale edilmediği aktarılıyor.

soL Haber’in aktardığı habere göre, Facebook’un müslümanları hedef alan ırkçı paylaşımları sildiği, ancak müslüman göçmenlere özel olarak yapılan ırkçı paylaşımlara “politik ifade” gerekçesiyle izin verdiğine dikkat çekiliyor.

Facebook’un şikayetleri 24 saat içinde değerlendirmeyi amaçladığı, ancak şu ana kadar bunu başaramadığı, ırkçı ve tehditkar paylaşımların günlerce durabildiği ve çoğu zaman polise bildirilmediği ifade ediliyor.

Facebook’ta genellikle hükümetlere ve haber ajanslarına verilen özel korumadan ırkçı eski örgüt lideri Tommy Robinson’un hayran sayfasının da yararlandığı belirtiliyor. Özel koruma durumlarında paylaşımlar anında silinmek yerine moderatörler tarafından incelemeye alınıyor.

Robinson’un sayfasının 900 bin takipçisinin olduğu belirtilirken, Facebook’un yüksek takipçi sayısı nedeniyle ticari kaygılarla böyle bir uygulamaya gittiği tahmin ediliyor. Facebook ise sayfanın “yasal politik içerik” çerçevesinde paylaşım yaptığını savunuyor. (MEDYA SERVİSİ)

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Erdoğan: Büyük yatırımcıların muhatabı doğrudan Cumhurbaşkanlığıdır

SONRAKİ HABER

Gazetecilerin adliye gündeminde bu hafta

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa