24 Temmuz 2018 11:21

HDP'nin yol haritası: Mecliste muhalefet, halkla birlikte mücadele

HDP, Mecliste sürdürülecek muhalefetin yanı sıra halkla birlikte daha güçlü bir mücadele hattı örülmesinin yol haritasını oluşturdu.

Fotoğraf: MA

Paylaş

24 Haziran seçimleri sonrası yeni dönemin politik çizgisini belirlemek üzere 20-22 Temmuz tarihleri arasında Van’da kampa giren Halkların Demokratik Partisi (HDP), yürütülen tartışmalar neticesinde Mecliste sürdürülecek muhalefetin yanı sıra halkla birlikte daha güçlü bir mücadele hattı örülmesinin yol haritasını oluşturdu.

Mezopotamya Ajansında yer alan habere göre HDP Parlamento Grubunun iki gün boyunca yürüttüğü tartışmalarda ise öne çıkan en önemli gündem maddesi Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin işleyişi ve buna karşı yürütülecek muhalefet oldu. Cumhurbaşkanlığı kararnameleri ve OHAL’in kalıcılaştırılmasına dönük yapılan tartışmalar sonucunda, Mecliste güçlü şekilde sürdürülecek muhalefetin yanı sıra yereldeki örgütlenme çalışmalarına daha fazla ağırlık verilmesi öne çıktı. Bu kapsamda 24 Haziran seçimlerinde yaşanan eksiklikler ve sonuçlarının yer aldığı ajandayla halk toplantıları gerçekleştirilecek, halkın görüşlerine başvurulacak ve eksikliklere ilişkin özeleştiride bulunulacak.

DEMOKRASİ CEHPESİ

Öne çıkan bir diğer başlık ise, HDP’nin bileşenleri ile bir araya gelerek, demokrasi cephesini büyütmeye yönelik tartışmaları sürdürmesi. Bu kapsamda batıdaki bileşenleriyle demokrasi cephesini büyütmeyi hedefleyen HDP, bölgedeki bileşenleriyle de Kürt Ulusal Birliği çerçevesinde tartışmalar yürütecek.

Toplantıda yine 2019 yılının Mart ayında gerçekleştirilmesi beklenen yerel seçimlere ilişkin de tartışmalar yürütüldü. Toplantıda, yerelde örgütlenmenin güçlendirilmesi en önemli etken olarak ele alındı. Bu doğrultuda HDP’nin bileşeni olan DBP’nin kayyım atanan 96 belediyesinde yaşanan eksiklikler ve kayyım politikaları üzerine halkın görüş ve önerilerine başvurmak için toplantılar gerçekleştirilecek.

CEZAEVLERİ VE TECRİT

HDP’nin ele aldığı bir diğer önemli konu ise, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde tecrit ile milletvekilleri ve siyasetçilerin tutukluluğu oldu. Ülkenin en önemli sorunlarından biri olan cezaevlerinde yaşanan ağır hak ihlalleri ve işkence uygulamalarına karşı aktif mücadele yürütülmesi noktasında öneriler tartışıldı.

Bu başlıklar üzerinden çıkarılan yol haritasında önümüzdeki dönem daha güçlü planlamalarla mücadele hattı örecek olan HDP, 24 Haziran seçimleri sonrasında PM ve MYK’sini de güçlendirmeyi planlıyor. Bu doğrultuda yürütülecek çalışmalara ise, 24 Haziran seçimlerinde milletvekili aday adayı olan isimlerin de dahil edilmesi planlıyor. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Antik kent üzerine AVM için 'imar barışı' başvurusu protesto edildi

SONRAKİ HABER

Merkür, Güneş ile Dünya arasından geçti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa