24 Temmuz 2018 12:24

Duvar resimlerinde sistem eleştirisi

İskenderun’da özel bir okulun iç duvarlarına kapitalist sanayileşme, savaş ve kentleşme temalı resimler yapıldı.

Duvar resimlerinde sistem eleştirisi

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Tugay DEMİR
İskenderun

İskenderun’da özel bir okulun 205 metrekarelik iç duvarlarına, 8 farklı duvar resmi yapıldı. Beğeni toplayan sergide; doğaya ve insana zarar veren kapitalist sanayileşme, savaşın etkileri, çarpık kentleşme ve betonlaşma gibi eleştiri temalarına yer verildi.

Tam 25 günde bitirilen resim çalışması, İskenderunlu Ressam Sümbül Sümbültepe’nin tasarımları ve uygulama yönetmenliğinde gerçekleşti. Resim Öğretmeni Gülcan Doğruel ve Foto-Video Asistanı Medine Yayman da sergiyi fikir ve düşünceleriyle zenginleştirdi.

Galeri sergilerinden çok duvar resimlerine yöneldiğini belirten Sümbül Sümbültepe “Yaşamın doğasıyla sistemin birbirine ters ve çelişkili duruma düşmesinden kaynaklı; dünya fiziki ve ruhen kirletildi. İnsanlar sokaklarda yürürken mutsuz ve asık suratlarla yürüyorlar. Bizler duvarları renklendirerek; biraz olsun onları sıkıntılarından uzaklaştırmak, tebessüm ettirmek ve çelişkileri düşündürebilmek için duvar resimlerine yöneldik” dedi.

Fotoğraf: Evrensel

Liseden mezun olacak öğrencilerde farkındalık yaratmak istediklerini de söyleyen Sümbültepe, “Öğrencilerle beraber resimlerdeki ironi ve çelişkileri yorumlamak çok keyifliydi. Umarım yaptığımız bu çalışma birçok yere örnek olarak farklı alanlarda çalışmalarımızı yapmaya sebep olur” şeklinde konuştu.

Fotoğraf: Evrensel

‘RESİM YAPARKEN KENDİMİ BULUYORUM’

Resim sanatının önemine dikkat çeken Ressam Gülcan Doğruel ise “Resim yapabilmek, duyguları tutku ve coşkuyla tuvale yansıtabilmektir. Resim yaparken kendimi buluyor ve yaşamla daha çok özdeşleştiğimi hissediyorum” diye konuştu.

Fotoğraf: Evrensel

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle iki yeni başkanlık kuruldu

SONRAKİ HABER

Selçuk Kozağaçlı "Sizi reddediyorum" dedi, salondan atıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa