23 Temmuz 2018 19:48

Bilinçli klima kullanımı için neler yapılmalı?

TMMOB’ye bağlı Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, klima kullanımında dikkat edilmesi gereken hususları açıkladı.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Hava sıcaklıklarının artmaya başladığı şu günlerde soğutma amaçlı klima kullanımında da artış görülüyor. Ancak ortam konforuna büyük katkılar sunan klimaların, bilinçsiz kullanım halinde ekolojik dengeye zarar veren gazların daha fazla salınmasına neden olduğu da bir gerçek. Ayrıca bilinçsiz kullanım, aile bütçesine de ekstra yükler getiriyor. TMMOB’ye bağlı Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, klima kullanımında dikkat edilmesi gereken hususları açıkladı.

İşte klima kullanımında dikkat edilmesi gereken başlıca noktalar:
- Öncelikle yetkili firmalar klima kapasitesini hesaplarken mutlaka mühendislik hizmeti almalı.
- Klima tercihi yapılırken hem verimlilik hem de enerji tasarrufu için A+ enerji sınıfındaki cihazlar tercih edilmeli, bununla birlikte alacağınız klimaların da mutlaka ulusal ve uluslararası standartlara uygunluk belgeleri olmasına ve klimaların servis hizmetlerini verecek yetkiliye kolaylıkla ulaşılabilir olmasına dikkat edilmeli.
- Cihazların, enerjinin soğutmaya dönüştürülme performansını ifade eden COP değeri 3.6, enerji tasarruf oranı anlamına gelen SEER değeri 3.2 olmalı.
- Klimanın kullanıldığı ortamın ısı izolasyonu ne kadar iyi olursa, kapasitesi ve dolayısıyla elektrik tüketimi azalacağı gibi verimi de o kadar artar.
- Klima kullanılan ortamda kapı ve pencereler kapalı olmalı, güneş alan camlarda bulunan panjur vb. kapalı tutulmalıdır. Doğrudan güneş ışığının içeri girmesi daha fazla enerji harcamanıza neden olur.
- Klima cihazlarının serpantinleri, fanları, iç aksamı ve filtreleri toz tutar ve zamanla kirlenir. Bu durum hem klimanın verimliliğini etkiler hem de zamanla klima cihazını yıpratır. Bu tozlar çalışma esnasında birçok hastalığa neden olabilir, içinde mikrop ya da bakteri barındırabilir veya oluşturabilir. Bu nedenle klima cihazı yaz-kış kullanılıyorsa en az her geçiş mevsiminde, sadece yazın kullanılıyorsa her kullanma dönemi öncesinde en az bir kez serpantinler temizlenmeli ve periyodik bakım yapılmalı.
- Hava filtreleri düzenli olarak (en az haftada bir kez) temizlenmeli.
- Klima cihazları konfor için üretilmiş cihazlar; aşırı ısıtma ya da aşırı soğutma yapmak bu cihazların daha fazla enerji tüketmelerine neden olur.. Klima cihazlarının kumandasından istenilen oda sıcaklığının, sıcak havalarda soğutma yaparken dış hava sıcaklığına göre 8-12 °C’lik bir farka göre (min. 24°C) ayarlanması yeterlidir. Daha fazla soğutmak klimanın daha çok enerji harcamasına neden olur.
- Klima cihazında bulunan dikey ve yatay kanatların yönü ayarlanarak ya da sürekli hareket ettirilerek üflenen havanın odaya dağılmasının sağlanmasıyla homojen bir soğutma elde edilmesini, istenilen oda sıcaklığının daha çabuk yakalanmasını ve enerjinin verimli kullanılmasını sağlayabilir.
- Hava akış yönü odayı soğutmak için yukarı, ısıtmak için aşağı olmalı.
- Havanın çok sıcak olmadığı ve nemin yüksek olduğu günlerde klima cihazını nem alma modunda çalıştırın. Nemin alınması, iç ortamda konforlu bir ortam yaratacaktır.
- Klimanız soğutma modunda çalışırken diğer elektrikli (ütü vb.) aletleri kullanmamaya dikkat edin. Kullanılan her elektrikli alet ortama gücü etkisinde ısı verir ve bu ısı ortamda ilave soğutma ihtiyacına neden olur. Bu durumda klimanız daha fazla çalışma gereği duyar ve daha fazla elektrik tüketir.
- Uzun süre klima cihazının karşısında ve hava akımında durmak, oturmak, soğuk hava akımı içerisinde kalmak sağlığınız açısından sakıncalıdır. Yaşlı, hasta ve çocukların odalarında klima kullanımı sırasında daha dikkatli olunmalı, sağlık durumlarının etkilenmemesine dikkat edilmeli.
- Bitkiler ve evcil hayvanlar uzun süreli olarak klima cihazlarının hava akımı içerisinde bulunmamalı. Sıcak ya da soğuk havanın sürekli olarak bitkilerin ve hayvanların üzerinden geçmesi bitkilere ve hayvanlara zarar verebilir.
- Klima cihazlarını durdurmadan cihazlara müdahale edilmemeli, temizlik yapılmamalı. Çalışırken cihaza dokunulması durumunda yaralanma riski yüksek. Klima cihazlarında temizlik yapılacağı zaman cihaz çalışmıyor olmalı. Klima cihazlarının bakım ve derin temizliği ise yetkili servislerce ya da bu konunun uzmanı olan kişilerce yapılmalı.

KAMUSAL DENETİM ŞART!

Sadece evde değil kamusal alanlarda klima denetimi ciddi sorun. MMO, bu konuda halkı dikkatli olmaya çağırırken yetkililere de şu çağrıyı yapıyor: Yetkililerin, halk sağlığını gözeten bir yerden kamusal denetimleri yapmaları ya da kamusal denetim yapılmasını sağlamaları sağlıklı yaşamın ön koşuludur. Özellikle hastaneler, kamu binaları ve AVM’ler gibi kamusal yaşam alanlarında havalandırma sistemlerinin ve bunları çalıştırma şartlarının uygun olup olmadığının denetlenmesi ve gerekli önlemlerin alınması için yetkilileri bir kez daha uyarıyoruz. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Fas Hava Yolları'ndaki kısmi grev, seferleri etkiledi

SONRAKİ HABER

Galatasaray, ligde 41 maç sonra sahasında kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa