23 Temmuz 2018 19:00

Skandalın ardından Macron personel değiştiriyor

Fransa Cumhurbaşkanı Macron polis kılığına giren güvenlik danışmanını görevden aldıktan sonra özel kalem personelinde değişiklik emri verdi.

Fotoğraf: Fransa Hükümeti (CC BY SA 3.0)

Paylaş

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 1 Mayıs’ta polis kılığına girerek bir göstericiyi döven güvenlik danışmanını görevden aldıktan sonra benzer bir olayın yeniden yaşanmaması için özel kalem personelinde değişiklik emri verdi.

Olayın ortaya çıkmasının ardından hızlı hareket etmemekle eleştirilen Macron, Pazar günü bazı bakanlarını toplayarak durum değerlendirmesi yaptı. Cumhurbaşkanının başdanışmanlarından Alexis Kohler’e, Macron’un özel kalem müdürlüğünü yeniden yapılandırma görevi verildiği açıklandı.

Cumhurbaşkanlığı’nda çalışan güvenlik danışmanı Alexandre Benalla’nın, 1 Mayıs eylemleri sırasında göstericilere başındaki polis kaskıyla saldırırken görüldüğü bir video kaydı sosyal medyada paylaşılmıştı. Le Monde gazetesi video kaydındaki kişinin Benalla olduğunu ortaya çıkarmıştı. Bu kişinin Benalla olduğunun tespit edilmesinden sonra, muhalif liderler Macron’u güvenlik görevlisin hemen kovamamakla ve sessiz kalmakla eleştirmişti. Olayın ardından Mayıs ayında Benalla’nın iki hafta görevden uzaklaştırıldığı ancak olayla ilgili soruşturma başlatılmadığı da ortaya çıktı. Soruşturma tepkilerin ardından gündeme geldi.

Olayla ilgili olarak İçişleri Bakanı Gérard Collomb’un bugün parlamentoda ifade vermesi bekleniyor. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Almanya’da halklar arası nefreti körükleyenlere hayır!

SONRAKİ HABER

Van T Tipi Cezaevinde kadınlara çıplak arama dayatması

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa