23 Temmuz 2018 18:54

Almanya’da halklar arası nefreti körükleyenlere hayır!

Almanya’nın Bavyera eyaletinde sığınmacılara ve göçmenlere yönelik nefret söylemine karşı pazar günü 50 bin kişinin katıldığı bir protesto düzenlendi.

Fotoğraf: Unsplash

Paylaş

Almanya’nın Bavyera eyaletinde sığınmacılara ve göçmenlere karşı hükümet ve Federal İçişleri Bakanı Horst Seehofer’in “nefret söylemi”ne karşı pazar günü 50 bin kişinin katıldığı bir protesto gösterisi düzenlendi. Eyaletin başkenti Münih’teki Königsplatz’da düzenlenen ve 130 kadar örgüt tarafından çağrısı yapılan gösteriye, tertip komitesinin verdiği bilgiye göre 50 bin kişi katıldı.

“Yeteri kadar nefreti körüklediniz” sloganıyla yapılan eylem son yıllarda göçmenlere ve ırkçı söylemlere karşı düzenlenen protesto gösterileri arasında şimdiden yer almaya başladı. Münih’te en son 1985 yılında nükleer silahlara ve 1992’de ırkçılığa karşı insan zinciri eylemlerine bu kadar insan katılmıştı.

Göstericilerin hedefinde ise bu kez Eyalet Başbakanı Markus Sözder, Bavyera’da tek başına hükümette olan Hıristiyan Sosyal Birlik (CSU) Partisinin Başkanı ve Federal İçişleri Bakanı Horst Seehofer ve CSU Federal Parlamento Grubu Başkanı Alexander Dobrindt bulunuyordu.

Her üç siyasetçi de son haftalarda ülkeye gelen sığınmacıların derhal sınır dışı edilmesi, sınır kontrollerinin artırılması çağrısında bulunuyordu.

Önümüzdeki ekim ayında Bavyera’da yapılacak parlamento seçimleri oranında oy oranı yüzde 38’e kadar düşen CSU, yeniden tek başına salt çoğunluğu elde etmek için ırkçı söyleme sarılmaya başlamıştı.

Savaştan kaçan sığınmacıları “sığınma turistleri”, “Ülkemize zehir getirdiniz” gibi açıklamalara tepki gösteren eylemciler, sığınmanın temel bir insan hakkı olduğuna dikkat çektiler.

Konuşmaların yapıldığı, müziklerin çalındığı eylemde aşırı sağa ve milliyetçiliğe karşı mesajlar verildi. (Köln/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Antalya OSB'de çıkan yangın kontrol altına alındı

SONRAKİ HABER

2020 için asgari ücret pazarlığı 2 Aralık'ta başlıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa