23 Temmuz 2018 15:15
Son Güncellenme Tarihi: 23 Temmuz 2018 16:03

Ankara'da panik yaratan sesin kaynağı sonik patlama

Ankara genelinde duyulan ve panik yaratan sesin kaynağının F-16 uçuşu sırasında meydana gelen sonik patlama olduğu bildirildi.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Ankara'da saat 15.00 sıralarında duyulan patlama sesi paniğe ve endişeye neden oldu.

Ses, Ankara'nın Çankaya, Keçiören, Etimesgut, Mamak ve Yenimahalle ilçelerinde yoğun olarak duyuldu.

Patlama nedeniyle çok sayıda vatandaş polise ihbarda bulundu. İhbar üzerine polis ekipleri patlamanın nedenini belirlemek için çalışma başlattı.

KAYNAK SONİK PATLAMA

Ankara'da endişeye neden olan patlama sesinin ilk belirlemelere göre, Kahramankazan'da Mürted Hava Meydan Komutanlığı'nda F-16 uçuşu sırasındaki meydana gelen sonik patlama olduğu belirtildi.

Kentte daha önce de dinamitle yapılan kontrollü patlama endişeye yol açmıştı.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Ankara Valisi Ercan Topaca, "Ankara’da bir patlama olduğu yönündeki ihbarlar üzerine yapılan incelmede, söz konusu patlama sesinin, F 16 Modernizasyon Projesi kapsamında, TAİ Genel Müdürlüğün'de yapılan test uçuşu sırasında meydana geldiği anlaşılmıştır" dedi.

SONİK PATLAMA NEDİR?

Sonik patlama (sonic boom), ses hızında veya ses hızının üzerinde bir hızda hareket edilmesi sonucu oluşuyor. Ses hızı, deniz seviyesinde ve 21ºC sıcaklıkta yaklaşık 1235.5 km/sa'dir. Günümüzde bazı uçaklar bu hız sınırını aşabiliyor ve bunun sonucunda da sonik patlamalar meydana geliyor. Örneğin F-16'lar, ses hızından daha hızlı uçabildikleri için sonik patlama meydana getiriyorlar.

Bir uçak hareket halinde iken sürekli olarak, yarıçapları uçağın bulunduğu konumdan dışarıya doğru büyüyen küresel ses dalgaları oluşturur. Bu dalgaların hızı; havanın yoğunluğu, nem oranı gibi değerlere bağlı olup; sesin o atmosfer koşullarındaki hızına eşittir. Uçak yeterince yüksekten uçuyorsa, yere ulaşamaz, dolayısıyla onları duymayız bile. Ancak uçak ses hızına ulaştığında, yol açtığı ses dalgalarını  önüne katıp sürüklemeye başlar. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Öğretmen ihtiyacı 109 bin olarak belirtilmişti, 20 bin atama yapıldı

SONRAKİ HABER

İŞKUR verilerine göre 1 milyon 22 bin üniversite mezunu işsiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa