24 Temmuz 2018 10:11
Son Güncellenme Tarihi: 24 Temmuz 2018 10:28

Öğretmen ihtiyacı 109 bin olarak belirtilmişti, 20 bin atama yapıldı

500 bin ataması yapılmayan öğretmen varken ve öğretmen ihtiyacı 109 bin olarak belirtilmişken sadece 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması yapıldı.

Fotoğraf: Volkan Furuncu/AA

Paylaş

Ataması yapılmayan öğretmenlerin sayısı 37 ilin nüfusunu geçip yarım milyona ulaşmış ve MEB bütçe raporunda öğretmen ihtiyacı 109 bin olarak belirtilmişken MEB 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması yaptı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, atama töreninde yaptığı konuşmada, “Öğretmenlik mesleği fedakarlık, özveri mesleğidir. Konfor arıyorsanız bu meslek uygun değil. Yapacağınız işlerle ilgili olarak bizim güvencemiz siz, sizin güvenceniz biziz” açıklamasında bulundu.

Öğretmenlik mesleğinin ‘basit bir memuriyet’ olmadığını öne süren Selçuk, “Bu yıl bütçe imkanları çerçevesinde 20 bin öğretmen ataması gerçekleştirebiliyoruz. Bu konuda elimden gelen çabanın fazlasını göstererek bu sayının artması için çaba içerisinde olduğumuzu bilmenizi isterim” diye konuştu.

‘ÖĞRETMENLER DÜŞÜK ÜCRETLERLE ÇALIŞMAYA MAHKUM EDİLİYOR’

Eğitim Sen tarafından yapılan açıklamada ataması yapılmayan öğretmenlerin sayısının 37 ilin nüfusunu geçtiği ve yarım milyona ulaştığı belirtilerek; “MEB bütçe raporunda öğretmen ihtiyacı 109 bin olarak belirtilmesine rağmen ihtiyaç doğrultusunda atama yapılmamakta; ataması yapılmayan öğretmenler ya kamu okullarında güvencesiz, asgari ücretin dahi altında ücretlerle çalıştırılmakta, ya da özel okullarda düşük ücretlere, esnek çalışma koşullarına mahkum edilmektedir. Kapatılan okullar ihtiyaca göre yapılmayan atamalar sonucu ülkemiz okulsuz, öğretmensiz çocuklar ülkesi haline gelmiştir” denildi.

Yapılacak atamaların sözleşmeli olarak olacağı vurgulanan açıklamada şöyle denildi: Güvencesiz, özür durum tayin hakkı olmayan, mobbinge, baskıya,eşitsizliğe mahkum edilen öğretmenler ile eğitimde ilerleme kaydetmek mümkün değildir. Eğitimde yaşanılan sorunların aşılması öğretmene değer vermekten geçer ve 5 Ekim 1966’da  ILO ve UNESCO tarafından  ‘öğretmenlerin statüsüne ilişkin tavsiye kararları’na ‘ilişkin adımlar bir an önce atılmalıdır. Bugün itibariyle kadrolu öğretmenlerin mazeret tayin hakkı başlamıştır. Ancak okulda,sınıfta, öğretmenler odasında aynı havayı soluyan, aynı işi yapan öğretmenler arası eşitsizlik devam etmekte, sözleşmeli öğretmenlere tayin hakkı verilmemektedir. KHK ile düzenlenen bu eşitsizliğe son verilmediği sürece ‘Bizim için çok değerlisiniz‘ cümlesinin hiçbir anlamı olmayacaktır. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Marmara'da serin ve yağışlı hava etkili olacak

SONRAKİ HABER

Zonguldak'ta maden ocağında göçük yaşandı: 3 madenci yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa