22 Temmuz 2018 22:55

Sezgin Tanrıkulu sordu: Bir yıllık profesör nasıl rektör oldu?

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Cerrahpaşa Rektörü Prof. Dr. Nuri Aydın ile Bakan Albayrak'ın ilişkisini sordu.

Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Paylaş

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, rektör atama kriterleriyle ilgili bir haftalık değişiklik sürecinde, bir yıllık Prof. Dr. Nuri Aydın’ın İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa’ya rektör olarak atanmasını Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu. Tanrıkulu, Aydın'ın ile Erdoğan'ın damadı Bakan Albayrak'ın ilişkisini de sordu.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, İstanbul Üniversitesi - Cerrahpaşa Rektörlüğüne yapılan atamayla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Önergede, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişin ardından önce rektör olmak için profesör olma şartının kaldırıldığını, sonrasında ise 3 yıllık profesörlük şartının geri getirildiğini hatırlatan Tanrıkulu, arada kalan 1 haftalık süreçte ise bir yıllık Prof. Dr. Nuri Aydın’ın İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Rektörlüğü'ne atandığını ifade etti.

Tanrıkulu, Rektör Aydın’ın Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın arkadaşı olduğu iddialarına değinerek “2017 yılında Profesör olan Nuri Aydın'ın bir yıllık profesörlük ile İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektörlüğüne atanmasının gerekçesi nedir?” diye sordu.

Rektör Aydın’ın ne zaman profesör ünvanını aldığının da açıklanmasını isteyen Tanrıkulu, Bakan Albayrak ile ilişkilerinin de açıklanmasını talep etti.

Tanrıkulu, ilk KHK düzenlemesinde herhangi bir gerekçe gösterilmeden yapılan değişikliğe neden ihtiyaç duyulduğunu ve Rektör Aydın’ın başvurusunun nasıl alındığını sorarak bir hafta sonra yapılan düzenleme ile eski değerlendirmeye dönülmesinin hangi ihtiyaçtan doğru gerçekleştiğinin de açıklanmasını istedi. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yenice'de çaya giren lise öğrencisi hayatını kaybetti

SONRAKİ HABER

Balçova'da kadın hakları tartışıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa