Kırklarelililer taş ocağı ÇED toplantısını yaptırmadı


Fotoğraf: Evrensel

Kırklarelililer taş ocağı ÇED toplantısını yaptırmadı

Kırklareli Pınarhisar’da yapılmak istenen taş ocağının ÇED toplantısı halkın tepkisi nedeniyle yapılmadı.

Kırklareli’nin Pınarhisar ilçesine bağlı İslambeyli Köyü yakınlarında yapılmak istenen ÇED toplantısı bölge halkının tepkisi üzerine iptal edildi. İslambeyli Köylüleri, bölgeye yapılması planlanan projenin doğal ve sosyal yaşam alanlarını yok edeceğini belirterek, tepkilerini dile getirdi.

Vatandaşlar, köy meydanında, “Bu cennet bizim, dokunmayın!”, “Istrancalar’ı taş ocakları öldürmesin”, “Köyümüz için ölürüz”, “Taş ocağı istemiyoruz”, “Sermaye kazansın çocuklarımız ölsün mü?” dövizleri ile yürüyerek tepkilerini gösterdi.

Vatandaşların tepkisi üzerine taş ocağı yapmak isteyen şirketin yetkilileri köyü terk etmek zorunda kaldı.

Konuyla ilgili olarak, açıklamada bulunan Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi Başkanı Göksal Çidem “ÇED talep alanının tamamı orman sayılan alanlar içerisinde kalıyor. Proje alanı İslambeyli Köyü’ne 1700 metre, Demirköy-İğneada yoluna 1,2 km, bölgenin en önemli su kaynaklarından birisi olan Davalıpınar kaynağına 2 km mesafede. Bölgenin hassas ve ciddi ölçüde zarar görmüş su ve toprak kaynaklarının korunması için ÇED sürecinin derhal sonlandırılsın” dedi. (Kırklareli/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 21 Temmuz 2018 17:59
www.evrensel.net