21 Temmuz 2018 17:33
Son Düzenlenme Tarihi: 21 Temmuz 2018 17:36

İspanya'da Halk Partisi’nin yeni lideri Pablo Casado oldu

İspanya'da Halk Partisi’nin yeni lideri, Katalonya konusundaki sert tutumu ile öne çıkan Pablo Casado oldu.

İspanya'da Halk Partisi’nin yeni lideri Pablo Casado oldu


Fotoğraf: Wikimedia Commons

Paylaş

İspanya'da muhafazakar Halk Partisinin (PP) yeni lideri sağcı çizgisiyle bilinen Pablo Casado oldu.

Geçen ay hükümetin düşmesinin ardından eski Başbakan Mariano Rajoy'un parti liderliğini bırakma kararı alması nedeniyle PP'de olağanüstü kongre yapıldı.

Yapılan oylamada 37 yaşındaki Casado, Rajoy döneminde başbakan yardımcılığı görevinde bulunan Soraya Saenz de Santamaria'yı geçerek partinin yeni lideri seçildi.

Seçimde Casado bin 701, rakibi ise bin 250 oy aldı.

‘KRALIMIZ ÇOK YAŞA’

Sağcı çizgisiyle bilinen Casado, zafer konuşmasına, “Kralımız çok yaşa” diyerek başladı. Kral 6. Felipe'yi sonuçtan haberdar ettiğini kaydeden Casado, “Balkonlarına İspanya bayraklarını asanlar, bizden ülkenin birliğini savunmada liderliğe devam etmemizi istiyor” ifadesini kullandı.

‘Hayat ve aile değerlerini’ koruma sözü veren Casado, “PP, geri döndü, biz bu iç seçimden sonra geri döndük ve bir dakikayı bile kendimizden bahsederek harcamayız” diyerek bir süredir devam eden parti içi tartışmaların geride bırakılmasını istedi.

KATALONYA KONUSUNDAKİ SERT TUTUMUYLA BİLİNİYOR

Genç parti liderleri arasına katılan Casado, Katalonya konusundaki sert tutumu ile tanınıyor. Geçen ay gensorunun kabul edilmesiyle göreve gelen sosyalist hükümetin Katalonya konusunda takındığı ‘diyalog’ yolunu eleştiren Casado, ayrıca ötanazi, kürtaj ve aile gibi konulardaki muhafazakar görüşlerini dile getirmekten kaçınmıyor.

Ülkenin önde gelen sol çizgideki gazetelerinden ‘El Pais’, Casado'nun seçilmesini ‘sağa dönüş’ olarak niteledi.

YOLSUZLUK DAVASI HÜKÜMETİ DÜŞÜRDÜ

Rajoy'un kurduğu azınlık hükümeti, bazı PP üyelerinin yolsuzluktan suçlu bulunmasının ardından verilen gensorunun kabul edilmesiyle 1 Haziran'da düşmüştü. Bunun üzerine milletvekilliğinden istifa eden Rajoy, parti liderliğini de bırakma kararı almıştı.

İspanya'da yeni hükümeti, gensoruyu veren partinin başkanı olarak Sosyalist İşçi Partisinin (PSOE) lideri Pedro Sanchez kurmuştu. (AA)

ÖNCEKİ HABER

Antep'te genç kadına ‘kısa saç’ saldırısı

SONRAKİ HABER

İstanbul Havalimanı'na taşınma tarihi resmi olarak duyuruldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa