06 Eylül 2012 07:17

İlkokula adım 543 lira

Bir öğrencinin okul öncesi eğitimden ortaokulun sonuna kadarki eğitimi boyunca sadece okul ihtiyaçları için ortalama 11 bin 925 TL harcama yapılıyor. İlkokula başlayan bir öğrenci için ise 543 TL harcama yapılması gerekiyor.Eğitim Bir Sen’den yapılan yazılı açıklamada, sendikanın Stratejik Araştırmalar Merkezi (EBSAM) tara

İlkokula adım 543 lira

Paylaş

Eğitim Bir Sen’den yapılan yazılı açıklamada, sendikanın Stratejik Araştırmalar Merkezi (EBSAM) tarafından öğrencilerin okula başlangıç masrafları ile ilgili bir araştırma yapıldığı belirtildi. Araştırmaya göre, okul öncesi eğitime kayıt olan bir öğrenci için başlangıç masrafı olarak ortalama 315 TL, ilkokula başlayan bir öğrenci için 543 TL, ortaokula başlayan bir öğrenci için 565 TL, ortaöğretime (lise) başlayan bir öğrenci için ise 655 TL harcama yapılması gerekiyor.

Bir öğrenci için okul öncesi eğitimden ortaokulun sonuna kadarki eğitimi boyunca sadece okul ihtiyaçları için ortalama 11 bin 925 TL harcama yapılıyor. Söz konusu rakam, ayda ortalama 110 TL olarak veliye yansıyor. Lise eğitimi boyunca bir öğrenci için ortalama 5 bin 578 TL, ayda ise ortalama 116 TL harcama yapılırken, öğrenciye kantin-yemekhane için para ayrıldığında, bu rakam okul öncesi ve ortaokulun sonuna kadarki süreçte aylık ortalama 225 TL, lisede ise 250 TL’ye çıkıyor. Bu masraflara okul servisi de eklendiğinde okul öncesinden ortaokulun sonuna kadarki maliyeti 225 TL’den 350 TL’ye, lisede ise 250 TL’den 370 TL oluyor.

BİR DE DERSANE  EKLENİYOR

Veli, ortaokul 4. sınıfta SBS, lise 3 ve 4. sınıflarda YGS-LYS için çocuğunu dershaneye gönderdiği takdirde ise maliyetler daha da artıyor ve okul öncesi eğitimden ortaokulun sonuna kadarki dönemde aylık ortalama 406 TL, lisede aylık ortalama 620 TL masraf yüküyle karşı karşıya kalıyor.

Okul öncesi eğitimden lisenin sonuna kadar olan eğitim sürecinde, öğrencinin velisine maliyeti ise aylık ortalama 112 TL olarak yansıyor.

Araştırmaya göre öğrencinin veliye maliyeti 2011-2012 öğretim dönemi başında hesaplanan rakam 97 TL iken, bu yıl yüzde 15.7 oranında 15 TL’lik bir artış göstererek 112 TL’ye yükseldi.

YARDIM EN AZ 110 TL OLMALI

Eğitimin, bir devlet hizmeti olduğu kaydedilen açıklamada, “Bu durum göz önünde bulundurularak, çocuğu ilkokul ve ortaokula giden memurlar için, maaşlarında yer alan 6 yaş üstü çocuk yardımı olan 17.90 TL’nin en az 110 TL’ye çıkarılması gerekmektedir. Gelir düzeyi düşük olan ailelere ise, ilkokul ve ortaokula giden her çocuğu için devlet en az 110 TL yardım yapmalıdır.” denildi. (ANKARA)


4+ 4+ 4’LERLE İKİLİ ÖĞRETİME ZORLANIYOR

Bu yıl itibariyle 4+ 4+ 4 eğitim sistemi kapsamında ülke genelinde 600 bin, Ankara da 90 bin öğrenci okula başlayacak. Eğitim örgütleri ve eğitimcilerden alınan bilgilere göre; 66- 72 aylık çocukların okula başlamaları halinde sınıf mevcutları, Ankara’nın Çankaya ilçesinde 60 ile 80 arasında değişecek. Yeni derslik ihtiyaçları karşılanmadığı takdirde, 60 ve 66 aylık arası çocukların okullara başlamasıyla sınıf mevcutları daha da artacak. Eğitim Sen ise “okulların ikili öğretime zorlandıklarının” altını çizdi. 4+ 4+ 4 sistemi için, okula erken başlayacak öğrenciler için yeni adıyla “Temel Eğitim Öğretmenleri” olarak ifade edilen ilkokul öğretmenlerinin eğitimleri, 7 Eylül 2012’ye kadar devam edecek. Video konferans yöntemiyle yapılan eğitimlerde, öğretmenler sorularına yanıt bulabilmiş değiller.


EĞİTİM SEN'DEN MÜCADELE KARARLARI

EĞİTİM SEN İstanbul 1 No’lu Şube örgütlü olduğu 6 ilçede (Bakırköy, Esenler, Güngören Zeytinburnu, Bahçelievler, Bağcılar) kitle örgütü ve siyasi parti temsilcileriyle birlikte yeni eğitim sistemine karşı verilecek mücadeleyi tartıştı. Her örgütün ayrı ayrı çalışma yürütmesine dikkat çekilen ve bu çalışmaların ortaklaştırılması üzerine tartışmaların yapıldığı toplantıda şu kararlar alındı: * Velilere dönük, okulda karşılaştıkları sorunlar karşısında nelerin yapılması gerektiğini anlatan, Eğitim Sen imzalı bir bildirinin yazılması...  10 eylül öncesinde bu bildirinin tüm örgütler tarafından yaygın olarak dağıtılması * Eğitim Sen tarafından açılacak imza stantlarında tüm örgütlerin görev alması * Mahallelerde gezerek hem bilgilendirme hem de imza toplama çalışması yapılması. * Merkezi eylemlerin dışında yerellerde yürüyüşler ve halkı bilgilendiren sokak ajitasyonlarının yapılması *  Belirlenen pilot okulların önlerinde velilere dönük bilgilendirme çalışmalarının yapılması * Okulların açıldığı 10 ve 17 Eylül günlerinde okul önlerinde ve ilçe milli eğitim müdürlükleri önünde eylem yapılması * Eğitim Sen’in 15 Eylülde Ankara’da yapacağı eyleme kitlesel katılımın sağlanması     * Okullar açıldıktan da sonra da 4+4+4 sistemini geri çektirmek için yerel platformların öncülüğünde mücadeleye devam edilmesi.


Çamaşırsuyu ve tuvalet kağıdıyla kayıt

Abidin Çınar

Okulların açılmasına sayılı günler kala okulların, yeni kayıt olan öğrencilerden kayıt paraları aldıkları iddia edildi. Okullara ayrılan ödeneklerin yetersizliğinden şikayetçi olan okul idareleri, velilerden temizlik malzemeleri talep ettiler. Ülke genelinde liselere kayıtlar 27 Ağustos 2012 tarihinde başladı. Kayıtlar 14 Eylüle kadar devam edecek. Kayıtlar için sadece nüfus cüzdanının  yeterli olmasının söylenmesine karşın, Ankara’da bazı okullar, temizlik maddeleri ve kullanılacak kağıtları velilerden kayıt sırasında talep ediyorlar. Okullar, domestos ve tuvalet kağıdının yanı sıra fotokopi kağıtları ve posta pulları da talep ediyor.

‘YIL İÇİNDE KATKI PAYI ALMAYIN DEMİYORUZ’

Yeni kayıt döneminde kayıt paraları konusunda işi sıkı tutmaya çalışan bakanlığın açıklamalarına karşın, okul idareleri farklı yöntemlerle okul ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor. Okullarda okul aile birlikleri aracılığıyla, çok sayıda başlık altında paralar toplayan okul idareleri temizlik giderlerini de velilere yüklemiş. Okulunu ve adını vermeyen bir okul idarecisi, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in, 2011’in haziran ayında video konferans sistemiyle, idarecilere hitaben yaptığı konuşmada, “Yıl içinde para almayın demiyoruz, ama yeni kayıt sırasında para alınmayacak” dediğini aktardı. Okul idarecisi, yıl içerisinde okul aile birlikleri aracılığıyla öğrencilerden para aldıklarını kaydetti. Öğrencilerden kayıt sırasında posta pulu ve fotokopi kağıtları da istediklerini ifade eden yönetici, ihtiyaçları karşılamak için buna zorunlu olduklarının altını çizdi. (Ankara/ EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Ders mi seçiyoruz yoksa dert mi?

SONRAKİ HABER

Polis aracında nitelikli cinsel istismar suçuna ‘iyi hal’ indirimi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa