El Kaide lideri Türkiye

El Kaide lideri Türkiye'de kaçırılıp, Suriye'de öldürüldü

Özgür Suriye Ordusu'na bağlı Faruk Tugayları tarafından öldürülen yerel el-Kaide liderlerinden Ebu Muhammed eş-Şami’nin Türkiye sınırları içerisinde pusuya düşürüldüğü iddia edildi.Yakın Doğu Haber sitesinin yansıttığı el-Kudsu'l Arabi'nin haberine göre Şami, Türkiye içerisind

Yakın Doğu Haber sitesinin yansıttığı el-Kudsu'l Arabi'nin haberine göre Şami, Türkiye içerisinde pusuya düşürülüp kaçırıldıktan sonra bıçaklanarak öldürüldü.

Bir süre önce Ebu Muhammed Şami el-Absi’yle Özgür Suriye Ordusu birlikleri arasında yaşanan kriz, taraflar arasında varılan uzlaşıyla çözülmüştü. Fakat Özgür Suriye Ordusu birlikleri, el-Absi'yi korumalarının olmadığı bir zamanda Türkiye sınırları içerisinde pusuya düşürerek  kaçırdı, ardından da meçhul bir yere götürdü.

El-Absi'ye saldırı anının, çevredeki bazı kişiler tarafından görüntülendiğini ve görüntülerin olayı Kudsu’l- Arabi’ye açıklayan Yasir es-Seri'nin de aralarında bulunduğu bazı Suriyelilere gönderildiğini belirten gazete, “el-Absi'nin kaçırılmasından sonra es-Seri, Selefi cihatçılara yakınlığıyla bilinen Şeyh Ebu Basir et-Tartusi ve Ahrar eş-Şam Tugayı Emiri Şeyh Ebu Abdullah'la görüşerek el-Absi'nin kurtarılması ve akan kanın durdurulması için girişimde bulundu. Fakat es-Seri'nin girişimleri sonuçsuz kaldı. Pazartesi günü el-Absi'nin cesedine ulaşıldı” diye yazdı.

El-Kudsu’l- Arabi gazetesi aracılığıyla dünya müslümanlarına seslenen es-Seri "Suriye'deki savaşın sona ermesinden sonra Batılı ülkeler mücahitleri hedef alacaklar. Müslüman gençler, Suriye'ye cihada gitmesinler. Çünkü cihat, eğer bir ülkede yeterli düzeyde savaşçı yoksa farzdır. Fakat Suriye'de cihad edecek yeterli düzeyde savaşçı var" dedi. (DIŞ HABERLER)


NE OLMUŞTU?

El-Kudsu'l Arabi gazetesinin haberine göre çatışma, grupların birbirlerini bazı devletlerin güdümünde hareket etmekle suçlamasından kaynaklandı.

Habere göre el-Kaide’ye bağlı 150 militan, Babu’l- Heva sınır kapısından Suriye’ye geçti ve bu grubun Türkiye istihbaratıyla yakın ilişki içinde olduğu öne sürülüyor. Londra’da bulunan Suriyeli muhaliflere ait İslami Medya Gözlem Merkezi’nin Başkanı Yasir es-Seri, Özgür Suriye Ordusuna mensup 15 kişinin Muhammed Şami’yi bıçakla öldürdükten sonra gelişigüzel bir şekilde bir çukura gömmesinin el-Kaide yanlıları arasında tepki yarattığını söyledi.

Yasir Seri'ye göre Şami’nin aşireti taziyeleri kabul etmediğini ve intikam alacaklarını söyledi.

www.evrensel.net