21 Temmuz 2018 04:22

'Sayıştayın SGK’yi denetlemesinin engellenmesi kabul edilemez'

BES Genel Başkanı Serpil Akpınar, SGK’nin Sayıştay tarafından denetleneceğine dair maddenin çıkarılmasını değerlendirdi.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Buse VURDU
Ankara

Cumhurbaşkanlığının 4 No’lu Kararname ile Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) ilişkin düzenlemesi tepkilere neden oldu. SGK’nin Sayıştay tarafından denetleneceği maddesinin çıkarılmasına ilişkin konuşan BES Genel Başkanı Serpil Akpınar, yeni bir düzenlemenin yapılmamasının, SGK’nin kamusal denetim mekanizmasından çıkarıldığı sonucunu yarattığını dile getirdi. Sayıştay denetimini kaldırmanın halktan bilgi kaçırmak anlamına geldiğini belirten Akpınar, bütçe açığının kronik hale geldiği SGK’nin Sayıştay denetimine tabii olmamasının kabul edilemeyeceğini söyledi.

BÜTÇE AÇIĞI KRONİK HALE GELDİ

Cumhurbaşkanlığının 4 No’lu Kararnamesiyle birlikte Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK) Sayıştay denetimine tabii olduğuna ilişkin hüküm ortadan kaldırıldı. Büro iş kolu kapsamında SGK ve Sayıştayda örgütlü bulunan KESK’e bağlı Büro Emekçileri Sendikası (BES) Genel Başkanı Serpil Akpınar konuya ilişkin sorularımızı yanıtladı. Akpınar, Sayıştayın kuruluş amacının, kamuda hesap verme sorumluluğu ve mali saydamlık çerçevesinde, kamu idarelerinin etkili, ekonomik, verimli ve hukuka uygun olarak çalışması ve kamu kaynaklarının elde edilmesi için Meclis adına yapılacak denetimleri yapmak olduğunu ifade etti. SGK’nin bağlı olduğu ve bakanlıkların birleştirilmesiyle oluşan Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığının, bütçe açısından da en büyük ikinci bakanlık olduğuna dikkat çeken Akpınar, bütçe açığının kronik hale geldiği SGK’nin Sayıştay denetimine tabii olmamasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

BÜTÇESİNİN ÇOĞU EMEKÇİLERİN CEBİNDEN

Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile alınan kararın, Sayıştay Kanunu’na da aykırılık teşkil ettiğine dikkat çeken Akpınar, SGK’nin Sayıştayın denetleyeceği kurumlar listesinde yer almaya devam ettiğini söyledi. Akpınar, 4 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nde SGK’nin denetimine ilişkin yeni bir düzenlemenin yapılmamasının, kurumun kamusal denetim mekanizmasından çıkarıldığı sonucunu yarattığını dile getirdi. Bütçesinin önemli bir kısmı emekçilerin maaşlarından, prim ve katılım paylarından oluşan SGK’nin Sayıştay denetimi dışında bırakılmak istenmesinin kurumların mali açıdan şeffaflığını, hesap verebilirliğini ve sonuç olarak güvenilirliğini ortadan kaldıran bir durum olduğunu belirten Akpınar, “Sayıştay denetimini kaldırmak, halktan bilgi kaçırmak anlamına geliyor. Bütçesinin çoğu emekçilerin üzerinden oluşan bir kurumun kamusal denetim mekanizmasından çıkarılması emek örgütleri tarafından kabul edilemez bir durumdur” dedi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kışladan içeri girmeyenler bedelli askerlikten faydalanabilecek

SONRAKİ HABER

ÇAYKUR'da Öz Gıda İş üyesi olmayan işçiye verilen sözler yerine getirilmedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa