Diyarbakır’dan Ankara’ya uzanan bir sergi: Surdibi Düşleri

Diyarbakır’dan Ankara’ya uzanan bir sergi: Surdibi Düşleri

Surdibi Düşleri, Diyarbakır Surlarından Ankara’nın Çankaya ilçesine uzanan bir sergi.30 yıllık savaşın izlerini taşıyan bu kadim kentin, fotoğraflarla Türkiye’nin diğer bir ucuna taşınmasının önemini vurgulayan Diyarbakır Sur Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Altınkaynak; “Fotoğraf sanatıyla bu değerlerin öl&uum

Hilal Yağız

30 yıllık savaşın izlerini taşıyan bu kadim kentin, fotoğraflarla Türkiye’nin diğer bir ucuna taşınmasının önemini vurgulayan Diyarbakır Sur Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Altınkaynak; “Fotoğraf sanatıyla bu değerlerin ölümsüzleştirilmesi ve farklı alanlara taşınması önemlidir” dedi.
Sur Belediyesi ve Toplumcu Gerçekçi Belgesel Fotoğrafçılar Atölyesi işbirliği ile düzenlenen ve Diyarbakır’da da açılan Surdibi Düşleri sergisi, Ankara’ya taşındı. Devrimci 78’liler Federasyonunun düzenlediği 12 Eylül Utanç Müzesi etkinlikleri kapsamında sergilenen fotoğraflar, uzak olduğu kadar acılarıyla yakından tanıdığımız Amed’i anlatıyor.

TÜM DEĞERLERDE ACININ İZLERİ VAR

Geçtiğimiz günlerde müzeyle aynı anda açılışı yapılan sergi için görüşlerini aldığımız Surdibi Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Altınkaynak, “Böylesi tarihi değerlere beşiklik etmiş bir tarihi kentin değerlerinin fotoğraflara dökülmesi, farklı yerlere ve uluslararası alanlara taşınabilmesi bizim için çok önemli bir olay” dedi.  Diyarbakır’da tarih boyunca 33 ayrı medeniyet yaşadığını belirten Altınkaynak, “Diyarbakır, aynı anda acıların da coğrafyasıdır” dedi. Altınkaynak, “Biz aynı zamanda proje içerisinde 30 yıldır süren kirli savaşın tüm mağduriyetlerini de bu kültürel değerler içerisinde görebilmekteyiz. Bu kadim kentin, göçün en çok yaşandığı yer olduğunu biliyoruz. Fotoğraf sanatıyla bunların ölümsüzleştirilmesi ve farklı alanlara taşınması bizim için çok önemliydi” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net