19 Temmuz 2018 16:51

Trump'ın Karadağ'ın adıyla çıkardığı '3. Dünya Savaşı' tepki çekti

ABD Başkanı Donald Trump'ın Karadağ için kullandığı 'Üçüncü Dünya Savaşı' ifadesi tepki çekti.

Beyaz Saray canlı yayını ekran görüntüsü

Paylaş

ABD Başkanı Donald Trump'ın Karadağ için kullandığı, "Bu insanlar bir anda saldırganlaşabilir ve tebrikler, Üçüncü Dünya Savaşı'ndasınız" sözleri tepki çekti.

BBC'nin yansıttığı habere göre tartışma, Trump'ın ABD televizyonu FOX TV'ye verdiği röportaj sonrası başladı.

TARTIŞMA, NATO'NUN 'KOLEKTİF SAVUNMA' MADDESİNE DAİR SORU SEBEBİYLE ÇIKTI

FOX TV sunucusu Tucker Carlson, ABD'nin NATO'daki yükümlülüklerini sorgulayarak müttefik bir ülkeye saldırı olması durumunda ABD'nin askeri yardımda bulunması gerekeceğini vurguladı ve "Benim çocuğum Karadağ'a bir saldırı olursa neden bu ülkeyi savunmak durumunda olsun?" diye sordu.

ABD Başkanı Trump ise "Bu insanlar güçlü insanlar, aynı zamanda kavgacılar da... Bir anda saldırganlaşabilir ve tebrikler, Üçüncü Dünya Savaşı'ndasınız" dedi.

5. MADDEYİ SADECE ABD İŞLETTİ!

Carlson'ın sorusu ve Trump'ın yanıtı NATO Antlaşması'nın "kolektif savunma"yı düzenleyen 5'inci maddesi ile ilgiliydi. NATO Antlaşması'nın 'kolektif savunma'yı düzenleyen 5'inci maddesi daha önce yalnızca 11 Eylül 2001 sonrası ABD tarafından işletilmişti.

Geçen yıl NATO'ya kabul edilen Karadağ'daki siyasiler ise Trump'ın "Üçüncü Dünya Savaşı" çıkışına karşı peş peşe tepki açıklamalarında bulundu.

'APTALCA İFADELER'

BBC'nin Balkanlar temsilcisi Guy Delauney'nin bu açıklamaları sorduğu Karadağlılar, Trump ve ülke hakkındaki açıklamaları için, "En acayip başkan, Aptalca ifadeler, Şovmen" gibi yanıtlar verdi.

Sosyal Demokrat Parti lideri Ranko Krivokapic, Donald Trump için, "ABD tarihinin en acayip başkanı o. Bu başkan ve dış politika konusundaki bu bilgisi ile neler olabileceğini kim bilebilir?" dedi.

Bir sivil toplum kuruluşu yöneticisi olan Boris Raonic ise Trump'ın ülkeler hakkında açıklamalar yapmadan önce çalışmadığının belli olduğunu söyleyerek "Bu aptalca açıklamalar bunun sonucu" ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Trump, geçen yıl yapılan NATO liderler toplantısı sırasında Karadağ Başbakanı Dusko Markoviç'i itip öne geçerken görüntülenmişti. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kanser hastası Melike Bütün'ün ölümüne soruşturma

SONRAKİ HABER

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yazar Orhan Pamuk'a "terörist" dedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa