19 Temmuz 2018 16:14

Yasak ve baskı işe yaramıyor: İran devleti kadınlarla başa çıkamıyor!

İran Başsavcısı Muhammed Cafer Montazeri, kadınların giyimleriyle mücadelede alınan polisiye önlemlerin işe yaramadığını itiraf etti.


Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

İran Başsavcısı, kadınların “İslami olmayan” giyimleriyle mücadelede alınan polisiye ve hukuki önlemlerin işe yaramadığını itiraf ederek “Zor kullanmak sonuç vermiyor” dedi. DW Türkçe’nin haberine göre Başsavcı Muhammed Cafer Montazeri, kadınların “İslami olmayan” kıyafetlerine karşı mücadelenin başarısızlıkla sonuçlandığını söyledi. Başsavcı, kadınlara yönelik polisiye önlemlerin de hukuki adımların da sonuç vermediğini ve ülkenin “Uluslararası imajını zedelemenin dışında” hiçbir işe yaramadığını belirtti.

İran resmi haber ajansı Irna’ya konuşan Montazeri, ülkedeki birçok kadının dine de İslami kıyafet normlarına da inanmadığı kanısında olduğunu söyledi. Kendi de bir din adamı olan İran Başsavcısı, “Her halükarda zor kullanmak işe yaramadığı gibi bizi bir yere de götürmüyor” tespitinde bulundu.

BAŞÖRTÜSÜ VE MANTO ZORUNLULUĞU

İran’da tüm kadınlar ve 9 yaşından itibaren tüm kız çocukları, kamusal alanda saçlarını örtmek için başörtüsü takmak ve “Vücut hatlarını gizlemek için” de uzun bir manto giymek zorunda. Bu kurallara uymayan kişiler “ahlak polisi” tarafından tutuklanabiliyor, bazı durumlarda haklarında cezai işlem uygulanabiliyor ve suçlu bulundukları takdirde yüksek para cezasına çarptırılabiliyorlar.

“İslami giyim”e dair yasalar ve cezai yaptırımların yaklaşık 40 yıldır yürürlükte olmasına rağmen başörtülerinin giderek daha gevşek bağlandığı, mantoların giderek kısaldığı ve daraldığı gözlemleniyor.

KADIN MÜCADELESİ SÜRÜYOR

Geçen hafta alınan bir önlemle, önü açık ve düğmesiz mantoların satışı yasaklanarak, yasağa uymayan satıcılara bir yıl çalışma yasağı getirileceği açıklanmıştı. Ancak “İslami olmayan” mantoların satışının devam ettiği ve birçok kadının sokakta bu mantolarla dolaştığı belirtiliyor.

Öte yandan İran’da kadınlar uzun süredir başörtülerini çıkarmak, sokaklarda dans etmek gibi eylemlerle, kadınların üzerindeki baskıları protesto ediyorlardı. Çok sayıda kadın bu nedenle gözaltına alınmasına rağmen tepkiler ve eylemler çeşitli şekillerde sürdürülüyor. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Lavrov’un Atina ziyareti artık uygun değil’

SONRAKİ HABER

Eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa