19 Temmuz 2018 14:09

Biber üreticileri düşük fiyatlardan dertli

Pazarda ateş pahasına satılan biberin üreticileri: Tarlada bizden ucuza alıyorlar.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Biber üretiminde Türkiye’nin ikinci büyük merkezi olan Mersin’de çiftçiler, tarlada kendilerinden ucuza alınan biber fiyatlarının tezgahlarda yükseldiğine dikkat çekti. Bankadan kredi çektirdiklerini belirten çiftçiler, emeklerinin karşılığını alamadıklarını belirtiyor.

Türkiye’de biber yetiştiriciliğinde ikinci sırada yer alan Mersin’de çiftçiler de, alıcı da fiyatlardan yana dertli. Mersin’in Akdeniz ilçesinde bulunan Adanalıoğlu bölgesinde biber yetiştiren çiftçiler, komisyoncuların belirlediği 90 kuruş ile 1 TL 10 kuruşa biberi tarladan satıyor. Market ve manavlarda sattıkları fiyatın en az 3 katına etiketlerle karşılaşan çiftçiler, durum karşısında şaşkın. Mazot, gübre, sera, işçilik ve komisyon giderlerinin kıskacında olan çiftçiler, satıştan kazandıkları parayla ancak maliyetlerini karşılayabiliyor.

‘EMEĞİMİZİN KARŞILIĞINI ALAMIYORUZ’

Hükümetin tarım politikalarından ötürü çiftçiliğin bitme noktasına geldiğini ifade eden çiftçi İsmail Akgöl, her geçen sene bir öncekini arar olduklarını ve zararlarının arttığını söyledi. Son yıllarda üretimin kalitesinin ve rekoltenin (yıllık ürün) çok artmasına rağmen eski dönemlerdeki fiyatları bulamadıklarını belirten Akgöl, biberin en yüksek fiyatının 1 TL 10 kuruş olduğunu hatırlatarak, “Bu fiyatlar şu anda bizi kurtaracak durumda değil. Örtü altında üretim yoğun emek, işçilik maliyeti ve yatırım istiyor. Ama verdiğimiz emeğin karşılığını alamıyoruz” diye konuştu.

BORCU BORÇLA KAPATIYORLAR

Kazandıkları parayla işçi yevmiyesinin dahi karşılanmadığına dikkat çeken Akgöl, üretim yapabilmek için bankalardan kredi çektiklerini de sözlerine ekledi. Akgöl, “Tarladaki ürünü satamadığım için bankadaki borçları ödeyemiyorum. Bu borçları ancak başka bankadan borç alıp ödüyorum. Dönüyorum bu sefer onun da öyle yapıyorum. Yani anlayacağınız borcu borç ile kapatmaya çalışıyoruz” diye ifade etti. Mazot, ilaç ve gübre fiyatlarından dert yakınan Akgöl şöyle devam etti: “Bir biberin dönüm başına gideri 2 ile 3 bin TL. Bir torba gübre 90 ila 200 TL arasında. İlacın litresi 150 ile 500 TL arası değişiyor. Mazot ise 5 liradır. Bu şartlarda çiftçi nasıl üretim yapsın.”

TARLADA FARKLI TEZGAHTA FARKLI

Biberin yurttaşlara tarladan daha pahalıya satmasına tepki gösteren Akgöl, “En çok tüketimin olduğu illerde fiyatı en az 5 lira, 6 lira hatta 10 liralara kadar fiyatları etiketlerde görüyoruz. Bu bizi gerçekten üzüyor. Deyim yerindeyse onlar adına üzülüyoruz ama o fiyatları görünce de kıskanıyoruz. Hadi 6 liraya, 7 liraya satmayalım ama bizi üretimde tutacak, masraflarımızı kurtaracak, fiyatlar olmasını istiyoruz” diye konuştu.

‘ÜRETİCİ BATARSA ÜLKE DE BATAR’

Biberin ihracatı olmadığından dolayı maliyetini çıkaramadıklarını söyleyen Çiftçi Şefik Dağlıoğlu da, çiftçinin biber yerine başka ürünler ekmeye başladığını ve bu durumda biber üretiminin duracağına dikkat çekti. Üretimde harcadığı maliyeti karşılamadığı için banklara 150 bin TL borçlandığını da belirten Dağlıoğlu, “Maalesef biz üreticiler zor durumdayız maliyetimizi çıkaramıyoruz. Her geçen gün daha çok batıyoruz. Unutmasınlar ki üreticiler batarsa ülke de batar. Onun için çözüm bulunmalı” uyarısında bulundu. (Mersin/MA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Antalya’da sosyal medya tutuklamaları

SONRAKİ HABER

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Doğalgaz, olması gerekenden yüzde 59 daha ucuz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa