19 Temmuz 2018 13:47

Birim amirlerine ihraç yetkisi kaygıları arttırdı

Eğitim Sen Diyarbakır 2 No’lu Şube Eş Başkanı Recep Şimşek: OHAL sonrası getirilecek düzenleme ile her an işten atılmayla yüz yüze kalacağız.


Fotoğraf: MA

Paylaş

Eğitim Sen Diyarbakır 2 No’lu Şube Eş Başkanı Recep Şimşek, kaldırılan OHAL’in yerine hazırlanan düzenleme ile birim amirlerine ihraç yetkisi getirilmesi nedeniyle kamu çalışanlarının ne olduğunu anlamadan, kendini savunamadan her an işten çıkarılma ile yüz yüze kalabileceğini belirtti. Şimşek, Meclise sunulan “Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” ile OHAL’in 3 yıl boyunca uzatılarak meşrulaştırılacağını belirtti.

Yasa tasarısıyla ihraç edilip, işe dönme ümidi taşıyan herkesin hayal kırıklığına uğratıldığını söyleyen Şimşek, teklifin yasallaşması halinde kamuda çalışırken ihraç edilenlerin işlerine dönmesinden ziyade mevcut çalışanların da 3 yıl boyunca ihraç edileme kaygısıyla çalışma yürüteceklerini ifade etti. Şimşek, OHAL’in kaldırılması yerine daha da derinleştiren düzenlemenin yasallaşmasıyla ihraçların çoğalacağını da kaydetti.

İHRAÇ ETMEK KOLAYLAŞACAK

Söz konusu yasanın içerisinde ihraçlarla ilgili çok muğlak ifadelerin yer aldığına işaret eden Şimşek, “Birim amiri, sizin alanda çalıştığınız yerin üst kademesi olan kişidir. Bu bir müdür veya belediye başkanı olacağı gibi üniversitede dekan da olabilir. Örneğin biz milli eğitime bağlıyız. Bizim çalıştığımız yerin okul müdürü, belediye başkanları veya kayyum gibi kişiler, herhangi bir sorun ve ideolojik tartışmaya girmeden biriminde çalışan kişiyi terörize edip, şikayette bulunabilir. Çünkü bir mahkeme kararına gerek yok. Bağlı olduğu bakanlığa dilekçe verip, o kişiyi çok rahatlıkla ihraç edilebilir ve kişi ne olduğunu anlamadan, kendini savunamadan her an işten çıkarılma ile yüz yüze kalabilir. Nereden bakarsak haksızlık ve hukuksuzluk” dedi.

‘EĞİTİMİN NİTELİĞİ DÜŞER’

Şimşek, teklifin çalışma barışını ve şartlarını da olumsuz yönde etkileyeceğini belirterek sürekli işten atılma korkusu taşıyan bir bireyin, verimli bir şekilde çalışmasının mümkün olmadığını söyledi. Çalışanların amirleriyle sorun yaşamamak adına itaatkar bir tavır veya sinmiş bir birey pozisyonuna gireceklerini dile getiren Şimşek “Geleceğe dair hiçbir zaman umutları olmayan kişilerin çalışma hayatlarında ne kadar başarılı olacakları tartışma konusu. Bu eğitimin kalitesi ve niteliğinde de düşüşe neden olacaktır” dedi. Yine düzenlemeyle valiliklere geniş yetkiler verilmesini de eleştiren Şimşek, valilere eylemlerle ilgili bir maddede verilen “Halkın yaşamını zorlaştıracak derecedeyse valilik tarafından engellenebilir” şeklindeki cümlenin “Valilikler, STÖ’lerin hak taleplerini alanlarda dile getirmesini çok rahatlıkla engelleyebilirler” diye konuştu. (Diyarbakır/MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Star Rafineri'de yemekten zehirlenen işçi sayısı 2600'e çıktı

SONRAKİ HABER

Mersin'de Evrensel'in 25. yılı dayanışma etkinliğiyle kutlandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa