18 Temmuz 2018 20:50

‘Afrin’e şeriat hukuku getirdiler’ iddiası

Tehdit Altındaki Halklar Örgütü, Afrin’e radikal islamcıların yerleştirildiğini ve kentte şeriat hukuku uygulandığını iddia etti.

Fotoğraf: Hişam el Homsi/AA

Paylaş

Almanya merkezli Tehdit Altındaki Halklar Örgütü, TSK ve ÖSO’nun kontrolündeki Afrin’e radikal İslamcı Arapların yerleştirildiğini ve yaklaşık 7 bin Kürt’ten haber alınamadığını iddia etti.

DW Türkçe’nin haberine göre, kendisi de Afrinli bir Kürt olan Ortadoğu Uzmanı Kamal Sido, Afrin’de “tüm Kürtçe yazı ve tabelaların kaldırıldığını ve okullardaki Kürtçe derslerinin de yaz tatili sonrasında yeniden müfredata alınmayacağı bilgisini edindiklerini” söyledi.

‘7 BİN KİŞİDEN HABER ALINAMIYOR’

Tehdit Altındaki Halklar Örgütü, bölgedeki “Kürt aktivistler”in verilerine göre Temmuz ayının ilk yarısında yaklaşık 120 adam kaçırma, 7 cinayet, 10 soygun ve 27 baskının belgelendiğini, ayrıca dört tarlanın da ateşe verildiğini bildirdi.

“Bu, buzdağının sadece görünen kısmı” diyen Sido, “Türk ordusunun Afrin’de kontrolü ele geçirdiği 18 Mart’tan itibaren en az 3 bin Kürt’ün kaçırıldığı, tahminlere göre toplam 7 bin kişiden haber alınamadığı” iddiasında bulundu.

‘ŞERİAT HUKUKU İŞLETİLİYOR’

Kamal Sido, bölgedeki ÖSO güçlerine yönelik radikal İslamcılık suçlamasında da bulunarak “bir zamanlar açık ve liberal bir kent olan Afrin’e Arap radikal İslamcıların yerleştirilmesiyle uygulamada şeriat hukukunun yürürlüğe sokulduğunu” söyledi.

Kente uzun sakallı erkekler ve peçeli kadınların görüntüsünün hakim olduğunu belirten Sido, başörtüsüz kadınların artık sokağa çıkmaya cesaret edemediğini, Ezidiler ve Aleviler için yaşam alanı kalmadığını kaydetti. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

TRT’de ikna odaları: Ya emekli olacaksın ya da başka kuruma gideceksin

SONRAKİ HABER

Doğa Koleji ile ilgili beklenen açıklama gelmedi, veliler okulun önüne akın etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa