18 Temmuz 2018 20:10

Hugo Boss işçileri: Verilen sözler masada kaldı

İzmir’de işçilerin TEKSİF’te örgütlenmesi üzerine yüzlerce işçiyi işten atan Hugo Boss, İstanbul’da protesto edildi.

Hugo Boss işçileri: Verilen sözler masada kaldı

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

İzmir’de işçilerin TEKSİF’te örgütlenmesinin ardından yüzlerce işçiyi işten atan Hugo Boss, içinde satış mağazasının bulunduğu İstinye Park AVM önünde protesto edildi. Türk-İş’e bağlı sendika yöneticileri ve üyelerinin de katıldığı eylemin AVM içinde yapılması, polis tarafından engellendi. TEKSİF Genel Başkan Yardımcısı Ersin Çelik, Hugo Boss Türkiye yönetimini sendika düşmanlığından vazgeçmeye çağırdı.

SENDİKALI İŞÇİLERE BASKI DEVAM EDİYOR

Yüzlerce işçinin Anayasanın kendilerine tanıdığı sendikalaşma hakkını kullandığı için işten atıldığını dile getiren Ersin Çelik şöyle konuştu:

“Yüzlerce sendikalı arkadaşımız da şu an fabrika içerisinde baskı ve tacize maruz kalmaya devam etmektedir. Sendikaya üye arkadaşlarımız odalara çekilerek zorla sendikadan istifa ettiriliyor.”

Fabrika yönetimiyle diyalog kurmak adına yapılan toplantılarda verilen sözlerin tutulmadığını, sendika düşmanı tavrın değişmediğini hatırlatan Çelik, “İşyerine sendika temsilcisi atadık ancak ilk olarak temsilcimizi işten attılar. İşten atılan temsilcilerimizin aileleri, akrabaları da işten atılarak işçilere gözdağı verildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın verdiği sendika üye listesi işyeri tarafından ele geçirildi. Bu yolla üyelerimiz tehdit edilmeye, işten atılmaya başlandı” diye konuştu.

MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK

İşten atılan işçiler geri alınana ve Hugo Boss’ta toplu iş sözleşmesi imzalanana kadar mücadelenin süreceğini dile getiren Çelik, Hugo Boss yönetiminin sendikalaşmaya karşı sergilediği düşmanca tavırdan biran önce vazgeçmeye çağırdı:

“Biliniz ki bugünkü uyarımız daha başlangıçtır. Haklı sesimizi uluslar arası platforma taşıyacağız. Hugo Boss Türkiye yönetimi emek düşmanı tavırdan vazgeçmezse bir sonraki eylemimiz markanın merkezi olan Almanya Gensingen’de gerçekleştireceğiz.” (İstanbul/EVRENSEL)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Osmaniye'de geri dönüşüm fabrikasında yangın

SONRAKİ HABER

Orman işçisi, kesilen ağacın altında kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa